Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

MSP: 5,4 mld zł z prywatyzacji do końca marca

Autor: PAP
Dodano: 31-03-2010 16:48

Przychody z prywatyzacji od początku roku do końca marca wyniosły ok. 5,4 mld zł - powiedział w środę dziennikarzom wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Dodał, że od początku roku resort zakończył 42 projekty prywatyzacyjne, z czego 15 w marcu.

Rząd zakłada, że przychody z prywatyzacji w całym 2010 r. wyniosą ok. 25 mld zł.

Leszkiewicz pytany przez PAP o prywatyzację Tauronu powiedział, że resort nie podjął jeszcze decyzji, ile procent akcji spółki energetycznej zostanie sprzedanych na giełdzie. Podtrzymał zdanie, że oferta będzie przedstawiona w połowie czerwca br.

17 marca wiceminister skarbu Jan Bury powiedział dziennikarzom, że resort zastanawia się, czy nie sprzedać więcej niż planowane wcześniej 25 proc. akcji Tauronu w związku z decyzją zarządu, iż nie będzie w tym roku podwyższenia kapitału spółki i emisji nowych akcji. Akcje Tauronu będą oferowane inwestorom finansowym i indywidualnym.

Leszkiewicz zapowiedział, że resort skarbu rozpoczął proces konsolidacji spółek Skarbu Państwa, które zajmują się rynkiem nieruchomości. "Po połączeniu (tych spółek) - co mam nadzieję - stanie się jeszcze w tym roku - będziemy chcieli jeden duży podmiot wprowadzić na Giełdę Papierów Wartościowych. Prawdopodobnie powinno to nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku" - podkreślił.

"Mamy kilka takich podmiotów w swoim portfelu. Jeślibyśmy spróbowali zbudować z nich skonsolidowany podmiot, to liczymy na to, że wprowadzając go na giełdę, cieszyłby się on dużo większym zainteresowaniem potencjalnych inwestorów, niż wtedy, kiedy patrzymy na każdy z tych projektów odrębnie. Tym bardziej, że ich działalność się uzupełnia, bo skupia się wokół mieszkań albo wynajmu powierzchni biurowych, albo posiadaniu nieruchomości gruntowych" - dodał.

W ubiegłym roku przychody brutto z prywatyzacji osiągnęły wartość 6,97 mld zł. Dla porównania w 2008 r. było to 2 mld 371 mln zł, rok wcześniej 1 mld 947 mln zł, a w 2006 r. 621 mln zł.

Plan prywatyzacji na 2010 r. ma objąć kilkaset projektów, w tym m.in. debiut PZU, prywatyzację pierwszej i drugiej grupy chemicznej, kopalni węgla brunatnego Konin i Adamów. MSP planuje ponadto znaleźć branżowego inwestora dla Energi, a także sprzedać poprzez giełdę pakiet akcji w Polskiej Grupie Energetycznej. Także w tym roku do inwestorów ma trafić pakiet akcji koncernu energetycznego Tauron. Przygotowane przez MSP propozycje strategii prywatyzacji GPW przewidują zbycie w tym roku poprzez giełdę ponad 63 proc. akcji GPW.

Na początku stycznia ministerstwo sprzedało 20 mln akcji KGHM, czyli 10 proc. walorów miedziowego koncernu, uzyskując ponad 2 mld zł. W drugiej połowie stycznia MSP zbyło 14 mln akcji Grupy Lotos, czyli 10,8 proc. walorów paliwowej spółki za 406 mln zł. Z kolei na początku lutego MSP sprzedało poprzez giełdę 16,05 proc. akcji Enei za 1,134 mld zł. 9 marca resort skarbu poinformował o sprzedaży 46,7 proc. akcji kopalni węgla kamiennego "Bogdanka" krajowym Otwartym Funduszom Emerytalnym. Z transakcji MSP uzyskało ponad 1,1 mld zł.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021