Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Po 10 latach ponownie ujednolicono ustawę o PIT

Autor: PAP
Dodano: 01-04-2010 15:55

W czwartkowym Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem MF pozwoli to podatnikom i urzędnikom na sprawniejsze posługiwanie się ustawą.

Rzeczniczka Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos powiedziała, że Poprzedni jednolity tekst ustawy o PIT pochodził z 2000 r., lecz od tamtej pory była ona wielokrotnie nowelizowana.

"Dobrze, że marszałek Sejmu dostrzegł konieczność opublikowania tekstu jednolitego" - powiedziała Kobos. Zaznaczyła, że ministerstwo od dawna wskazywało na taką potrzebę. Jej zdaniem, zebranie przepisów w jednej publikacji ułatwi posługiwanie się ustawą zarówno podatnikom jak i urzędnikom z aparatu skarbowego.

Optymizmu resortu finansów nie podziela Marek Kolibski, doradca podatkowy z kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy. Według niego ustawa jest tak skomplikowana, że opublikowanie tekstu jednolitego niewiele zmieni, zwłaszcza dla podatników, którzy nie korzystają z pomocy fachowców.

"Tekst jednolity ustawy o PIT można kupić na początku roku w każdym kiosku. Jednak ustawa była tyle razy zmieniana, że dla przeciętnego podatnika jest zupełnie nieczytelna. Bez specjalnego oprogramowania trudno się nią posługiwać" - powiedział Kolibski.

Zwrócił uwagę, że tekst jednolity nie zawiera szeregu przepisów przejściowych, w związku z tym np. podatnik sprzedający mieszkanie nie znajdzie w nim odpowiedzi na pytanie jakie zasady opodatkowania dochodu z tego tytułu zastosować. Zdaniem doradcy wskazane byłoby natomiast napisanie ustawy o PIT od nowa.

Obecne ujednolicenie ustawy o PIT jest drugim w jej historii. Tekst opublikowany w czwartek w Dzienniku Ustaw uwzględnia zmiany wprowadzone do ustawy o PIT przez 138 innych aktów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021