Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Obroty firm faktoringowych w I kw. wzrosły o 22 proc.

Autor: PAP
Dodano: 06-04-2010 17:40

Obroty 12 firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów (PZF) w I kwartale 2010 roku wyniosły 8,56 mld zł - poinformował we wtorek PZF w komunikacie. To o 22 proc. więcej, niż w I kwartale 2009 roku.

Faktoring to usługa finansowa, konkurencyjna wobec kredytu bankowego, która ma na celu zapewnienie płynności firmom godzącym się na odroczone terminy płatności.

Przedsiębiorca wystawiający fakturę z odroczonym terminem płatności, zamiast czekać na pieniądze od kontrahenta, może otrzymać zapłatę od razu od firmy faktoringowej. Kwota ta będzie jednak niższa niż wynikałoby to z faktury, bo zostanie pomniejszona m.in. o prowizję. Firma faktoringowa rozlicza się następnie z kontrahentem swojego klienta.

Liderem spośród członków PZF w pierwszym kwartale 2010 r. był ING Commercial Finance, którego udział w obrotach firm zrzeszonych w PZF wyniósł 26 proc. Pozycję wicelidera uzyskał Coface Poland Factoring z udziałem 17 proc. Firma Pekao Faktoring uplasowała się na trzeciej pozycji (15 proc.).

Polski Związek Faktorów jest instytucją zrzeszającą instytucje finansowe oferujące usługi faktoringowe: arvato services Polska, Bank Millennium, Bibby Financial Services, BZ WBK Faktor, Coface Poland Factoring, Fortis Commercial Finance, IFIS Finance, ING Commercial Finance Polska, Pekao Faktoring, PKO BP Faktoring, Polfactor, SEB Commercial Firance oraz firmę Hilton-Baird Financial Solutions.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021