Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich opuściły Pałac Prezydencki

Autor: PAP
Dodano: 17-04-2010 18:09

W sobotę po godz. 17.30 po odprawieniu egzekwii pogrzebowych trumny z ciałami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii opuściły Pałac Prezydencki. Był on domem pary prezydenckiej przez niemal pięć lat. Trumny przewiezione zostaną do warszawskiej archikatedry św. Jana.

Uroczysty kondukt uformował się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Prowadzą go przedstawiciele duchowieństwa, z metropolitą warszawskim arcybiskupem Kazimierzem Nyczem.

Trumny Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej spoczywają na lawetach armatnich za wojskowymi samochodami. Trumna prezydenta przykryta jest Proporcem Prezydenta RP - identycznym jak przedwojenna Chorągiew Rzeczypospolitej, którą okryto trumnę marszałka Józefa Piłsudskiego. Trumnę Marii Kaczyńskiej okrywa biało-czerwona flaga.

Za trumnami w kondukcie żałobnym idzie najbliższa rodzina pary prezydenckiej. Trumnom Marii i Lecha Kaczyńskich towarzyszy m.in. konna eskorta honorowa żołnierzy Wojska Polskiego. Biją dzwony warszawskich kościołów.

Przejazdowi konduktu zmierzającego do archikatedry św. Jana towarzyszą tysiące osób zebranych na warszawskiej Starówce. Kondukt przejdzie Krakowskim Przedmieściem do ul. Miodowej, później Senatorską na plac Zamkowy i do archikatedry św. Jana.

W warszawskiej archikatedrze trumny pary prezydenckiej pozostaną do niedzieli rano, kiedy to przetransportowane zostaną do Krakowa, gdzie po uroczystościach pogrzebowych, Lech i Maria Kaczyńscy zostaną pochowani w krypcie na Wawelu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020