Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Zyskowność TP w 2010 może się znaleźć pod presją

Autor: PAP
Dodano: 22-04-2010 08:40

Telekomunikacja Polska przewiduje, że jej zyskowność może się znaleźć pod presją z powodu spadku przychodów i wpływu zmian kursów walut obcych - podał telekom w raporcie kwartalnym.

"W perspektywie kolejnego kwartału na wyniki osiągane przez spółkę może mieć w dalszym ciągu wpływ nasilająca się konkurencja ze strony: operatorów sieci telewizji kablowych poszerzających swoją ofertę o usługi telefonii stacjonarnej oraz dostępu do Internetu, alternatywnych operatorów telefonii stacjonarnej oferujących detaliczne usługi telefonii i˙dostępu do Internetu na bazie hurtowego dostępu do infrastruktury TP S.A, istniejących i nowych operatorów komórkowych, którzy przy nasyconym rynku wprowadzając nowe oferty mogą poprzez efekt substytucji zwiększać presję cenową na przychody z usług telefonii stacjonarnej oferowanych przez TP S.A., wchodzą na rynek telefonii stacjonarnej i starają się przyciągnąć klientów poprzez tzw. oferty Home Zone oraz oferty na bazie hurtowego dostępu do infrastruktury TP S.A" - napisano.

"Wpływ na Spółkę mogą również mieć zmiany w polskim środowisku regulacyjnym, przede wszystkim ciągle ewoluujące regulowane oferty hurtowe wdrożone w ciągu ostatnich dwóch lat oraz obniżka stawek za zakańczanie połączeń w sieciach mobilnych (MTR), która w roku 2009 była największą dotychczas redukcją tych stawek. Te wpływy regulacyjne, jak również obserwowane niezbyt dynamiczne ożywienie gospodarcze w Polsce mogą spowodować spadek przychodów TP S.A. poniżej poziomu z ubiegłego roku. Poza tym, zyskowność może znaleźć się pod presją w roku 2010 w efekcie erozji przychodów i wpływu zmian kursów walut obcych" - dodano.

TP informował wcześniej, że jej przychody mogą w tym roku spaść w tempie jednocyfrowym.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022