Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Polska na Expo 2010 w Szanghaju

Autor: Morza i Oceany
Dodano: 23-04-2010 09:04

EXPO 2010 w Szanghaju to największa i najbardziej spektakularna Wystawa Światowa w historii. Udział w niej weźmie 200 krajów z całego świata - informują "Morza i Oceany".

O udziale Polski w tegorocznej wystawie EXPO poinformował na konferencji prasowej w szczecińskim Urzędzie Miasta, Dariusz Wojtaszek, główny specjalista w Zespole EXPO - Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Tematem przewodnim EXPO 2010 jest jakość życia w mieście.

Poprzez hasło „Lepsze miasto, lepsze życie” organizatorzy pragną zwrócić uwagę na problemy pojawiające się w wyniku gwałtownego rozwoju miast takie jak m.in deficyt terenów przestrzennych, konflikty kulturowe czy niedobór zasobów wody i energii. Organizatorzy wystawy spodziewają się rekordowej liczby 70 milionów zwiedzających, wśród których ok. 95% będą stanowili Chińczycy, natomiast ok. 5%, czyli 3,5 miliona - goście ze świata.

Tereny wystawowe EXPO o powierzchni 5,28 km² mieszczą się na terenach dawnej dzielnicy stoczniowej, w pobliżu najnowszej i najprężniej rozwijającej się dzielnicy Pudong - centrum biznesowego Szanghaju. Polska zaprezentuje się pod hasłem „People create the city” – „Ludzie tworzą miasto”,które doskonale wpisuje się w założenia długofalowej strategii wizji Szczecin Floating Garden. Szczecin zwraca się w stronę wody i ekologii i zamierza połączyć ze sobą zalety metropolii i miejsca wygodnego do życia. Floating Garden – pływający ogród – to komunikat, który Szczecin wysyła w świat. Mówi on o otwartości miasta, jego transgraniczności i wizjonerstwie, podkreśla jego wielokulturowość i wielojęzyczność.

W ramach EXPO 2010 Szczecin przygotował konkurs plastyczny pt. „Miasto przyszłości”, który odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Szczecin. O szczecińskim projekcie podczas konferencji mówili Małgorzata Lis – dyrektor Międzynarodowych Targów Szczecińskich oraz Piotr Wachowicz – dyrektor Biura Promocji i Informacji UM.

Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku 8-12 lat z całej Polski i z Szanghaju, których zadaniem jest przygotowanie pracy w formacie A4 w dowolnej technice plastycznej (rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, itp.) przedstawiającej ich osobistą wizję przyszłych miast. Dzięki swoim pracom, dzieci z dwóch różnych części świata będą mogły nie tylko zaprezentować swój talent i pomysły, ale także zbudować szczególny rodzaj komunikacji.

Prace oceniać będzie jury, w skład którego wchodzą profesjonaliści w zakresie malarstwa, sztuki, kultury i promocji, m.in. Wojciech Siudmak czy Sławomir Majman. Swoje głosy oddawać będą mogli również internauci.

W konkursie wyłonionych zostanie trzech laureatów: z Polski, z Szanghaju oraz autor pracy wyróżnionej przez internautów. Nagrodami w konkursie są: w kategorii „Praca z Polski”: wyjazd do Szanghaju na światową wystawę EXPO 2010 (dla autora pracy wraz z jednym opiekunem w terminie 19 – 26.05.2010) oraz laptop. Organizator opłaci koszty przelotu, pobytu (wyżywienie, hotel) oraz koszt wiz, w kategorii „Praca z Szanghaju”: przyjazd do Polski (dla autora pracy wraz z jednym opiekunem) oraz laptop. Organizator opłaci koszty przelotu, pobytu (wyżywienie, hotel) oraz koszt wiz, wyróżnienie internautów: laptop.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w Szczecinie w kwietniu br. Nagrody wręczą przedstawiciele władz Polski oraz Komisarz Polskiej Sekcji Expo Stanisław Majman, który jest również kuratorem konkursu, w dniu 22 maja podczas Dnia Polskiego w Pawilonie Polskim w Szanghaju.

Regulamin oraz wszystkie informacje dotyczące konkursu plastycznego „Miasto przyszłości” dostępne są na stronie:

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021