Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

MSP i BGK sprzedały 42% akcji Mennicy Polskiej za 347 mln zł

Autor: ISB
Dodano: 27-04-2010 10:23

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) sprzedały 42% akcji spółki Mennica Polska o wartości 347 mln zł, kończąc tym samym prywatyzację spółki, poinformował resort na swojej stronie internetowej we wtorek. MSP sprzedało 31,6% tj. 2.079.115 akcji spółki, a BGK 10,3% tj. 674.401 akcji, których nabywcami zostali krajowi i zagraniczni inwestorzy instytucjonalni.

"Transakcja sprzedaży Mennicy Polskiej odbyła się w formule budowania przyśpieszonej księgi popytu. Sprzedaż planowana na dwa dni, została zamknięta w jeden dzień i zakończyła się nadsubskrypcją. Osiągnięta cena 126 zł za jedną akcję stanowi ok. 3% dyskonta do ceny rynkowej z dnia transakcji. Jest to również najniższe dyskonto na transakcji publicznej w ostatnim czasie. Sprzedaż akcji Mennicy została uplasowana wśród zagranicznych i krajowych inwestorów instytucjonalnych, ze zbliżonym procentowym udziałem TFI i OFE" - czytamy w komunikacie.

Mennica Polska jest jedyną na świecie mennicą notowaną na giełdzie papierów wartościowych. Spółka jest także jedynym producentem monet obiegowych i kolekcjonerskich w Polsce. Dodatkowe segmenty działalności spółki to usługi teleinformatyczne, przetwórstwo metali szlachetnych, a także usługi z branży nieruchomości. Spółka działa na rynku polskim i rynkach zagranicznych (m.in. w Andorze, Armenii, Kazachstanie, na Białorusi i Dominikanie).

Według informacji na stronie internetowej spółki, 42,32% akcji firmy należy do Zbigniewa Jakubasa wraz z podmiotami zależnymi.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021