Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Niemiecki rząd zaakceptował udział w pomocy dla państw strefy euro

Autor: PAP
Dodano: 11-05-2010 13:31

Rząd w Berlinie przyjął we wtorek projekt ustawy w sprawie udziału Niemiec w europejskim mechanizmie poręczeń kredytowych dla państw strefy euro, które popadną w problemy finansowe. Niemcy wyłożą na ten cel 123 mld euro.

Projekt ustawy przewiduje możliwość, że wysokość gwarancji ze strony Niemiec zostanie podwyższona do 148 mld euro, jeśli inne państwa uczestniczące w mechanizmie same będą potrzebować wsparcia. Poręczenia mają obowiązywać przez trzy lata.

Jeszcze we wtorek nad projektem ustawy debatować mają frakcje parlamentarne. Głosowanie w Bundestagu odbędzie się prawdopodobnie dopiero w czerwcu.

Niemiecka opozycja podkreśla, że ma wiele wątpliwości co do Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) zarzuciła chadeckiej kanclerz Angeli Merkel, że ukryła ona przed opinią publiczną prawdziwą skalę problemów wspólnej waluty europejskiej.

"Byliśmy już sceptyczni, gdy w (zeszły) piątek Bundestag musiał podjąć decyzję w sprawie pomocy dla Grecji. Jeszcze nie wysechł atrament na podpisie prezydenta pod tamtą ustawą, a już kanclerz federalna negocjowała w Brukseli z szefami państw i rządów o pakiecie stabilizacji euro na 750 mld euro. To pokazuje nam: W Bundestagu nie informowano o prawdziwych rozmiarach kryzysu" - powiedział polityk SPD Thomas Oppermann w rozmowie z telewizją ARD.

Uzależnił on poparcie nowej ustawy przez SPD od podjęcia zobowiązań, dotyczących regulacji rynków finansowych, w tym wprowadzenia podatku od transakcji finansowych oraz udziału banków oraz funduszy hedgingowych w mechanizmie stabilizacyjnym.

Zaakceptowany w nocy z niedzieli na poniedziałek przez ministrów finansów UE mechanizm pomocy dla zadłużonych państw strefy wspólnej waluty opiewać ma nawet na 750 mld euro, z czego 220-250 mld udostępni Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

500 mld ma pochodzić ze środków europejskich, z czego 60 mld euro zapewnić ma Komisja Europejska dzięki pożyczkom na rynkach kapitałowych, gwarantowanym z nieuruchomionych środków w wieloletnich ramach budżetowych UE. Kolejne 440 mld euro to pożyczki i gwarancje kredytowe, udzielane krajowi w potrzebie przez inne kraje strefy euro i ewentualnie spoza tego obszaru.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021