Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Tysiąc osób strajkuje w stoczni Daewoo w Rumunii

Autor: PAP
Dodano: 14-06-2010 13:51

Tysiąc osób rozpoczęło w poniedziałek strajk na tle płacowym w stoczni Daewoo w rumuńskiej Mangalii nad Morzem Czarnym. Pracownicy domagają się podwyżki płac w wysokości 300 lei (71,5 euro).

Według szefa związku zawodowego stoczniowców Mariana Floriana, pracownicy domagają się także rocznej nagrody. Pracodawca zaproponował im jedynie podwyżkę o 40 lei (9,5 euro).

Według agencji Mediafax dyrektor personalny stoczni Gemal Memetcea uznał strajk za nielegalny a firma zwróciła się do sądu, aby nakazał przerwanie strajku.

W stoczni Daewoo w Mangalii pracuje trzy tysiące osób.

Rumunia pogrążona jest w głębokiej recesji. Ostatnio rząd przedstawił w parlamencie program oszczędnościowy, polegający na drastycznych cięciach w wydatkach publicznych.

Według premiera Emila Boca zmniejszenie o 25 procent zarobków w sferze budżetowej i 15-procentowa obniżka emerytur i innych świadczeń to konieczne działania, aby otrzymać kolejną ratę pożyczki, którą w wysokości 20 mld euro przyznały Rumunii wiosną ubiegłego roku Bank Światowy, Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Szef rządu ostrzegł, że jeśli nie dojdzie do cięć w wydatkach, deficyt budżetowy w bieżącym roku wyniesie 9,1 procent PKB.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022