Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Premier Węgier: umowa z MFW dotyczy tylko wysokości deficytu

Autor: PAP
Dodano: 20-07-2010 14:43

Węgry muszą obciąć deficyt budżetowy w 2010 r. do 3,8 proc. PKB na mocy porozumienia z kredytodawcami, ale dokument ten nie określa żadnych innych posunięć polityki gospodarczej - oświadczył we wtorek premier Węgier Viktor Orban.

"Porozumienie podpisane przez MFW i Węgry w 2008 r. wygasa w październiku tego roku. W porozumieniu tym jest zapisane jedno jedyne konkretne oczekiwanie, a mianowicie że deficyt budżetowy Węgier w 2010 r. nie może przekraczać 3,8 proc. PKB. Dotrzymamy tego zobowiązania" - oświadczył Orban na konferencji prasowej.

Negocjacje z MFW we wszelkich innych kwestiach z wyjątkiem wysokości deficytu określił jednak jako "bezzasadne", gdyż "to, jak ten cel zostanie osiągnięty, zależy wyłącznie do danego kraju". "Dobór narzędzi i moment ich zastosowania należy do nas" - oświadczył Orban.

W sobotę MFW i UE zawiesiły negocjacje z rządem węgierskim na temat wypłaty kolejnej transzy pomocy, która w sumie ma wynieść ponad 20 mld euro, domagając się od Budapesztu zdecydowanych posunięć na rzecz utrzymania deficytu w ryzach.

MFW i UE miały m.in. wątpliwości co do planowanego przez Węgry podatku od banków, który według Budapesztu miałby przynieść rocznie do 650 mln euro. Ponadto według tych dwóch organizacji prognoza budżetowa Budapesztu na 2011 rok jest niejasna, a projekt reform strukturalnych w takich dziedzinach jak służba zdrowia czy transport publiczny jest "niedostosowany do prawa wspólnotowego".

W poniedziałek, gdy minister gospodarki Węgier Gyoergy Matolcsy oświadczył, że "nie ma mowy o dalszych środkach oszczędnościowych", kurs forinta spadł do poziomu najniższego od 7 tygodni, a indeks giełdy budapeszteńskiej obniżył się o 2 proc.

Matolcsy starał się później złagodzić ton, zapewniając w wywiadzie dla telewizji CNBC: "Delegacje MFW i UE powrócą do Budapesztu we wrześniu i wtedy dojdziemy do porozumienia. Jestem tego pewien".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021