Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Podpisano 14 umów na dofinansowanie z UE mazowieckich inwestycji

Autor:  PAP  |  27-07-2010 14:22
Umowy na dofinansowanie z funduszy unijnych 14 mazowieckich inwestycji podpisano we wtorek w Warszawie. Łączna wartość inwestycji to ponad 76,2 mln zł, z czego Unia zrefunduje ponad 56,3 mln zł.

Obecny przy podpisywaniu umów marszałek Mazowsza Adam Struzik powiedział, że województwo wkracza w decydującą fazę realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego. "Myślę, że to, co dzieje się w ostatnich tygodniach, a więc podpisywane umowy idące już w setki milionów złotych oznaczają, że będziemy również przyspieszali wydatkowanie tych środków, na co bardzo liczymy" - dodał.

Marszałek zaznaczył, że projekty, które otrzymają dofinansowanie unijne unowocześnią województwo. Wśród 14 podpisanych umów największą inwestycją jest budowa kanalizacji sanitarnej w gminie Słupno. Dzięki inwestycji, miejscowości, które ze względu na walory przyrodnicze i krajobrazowe zaliczane są do tzw. Arkadii Mazowieckiej, otrzymają dostęp do nowoczesnej infrastruktury. Ma ona także poprawić jakość wód na tym terenie, ponieważ zmniejszy się ilość odprowadzanych do nich zanieczyszczeń. Wartość projektu to ponad 12,7 mln zł, z czego 8,8 mln zł zrefunduje Unia.

Pozostałe inwestycje dotyczą m.in. aktywizacji gospodarczej, informatyzacji, gospodarki wodno-ściekowej, edukacji i pomocy społecznej.

Według danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Mazowsze najgorzej ze wszystkich województw radzi sobie z wydawaniem unijnych pieniędzy. Mazowieckie miało w pierwszym półroczu br. wydać ponad 630,4 mln zł, a wydało ok. 334 mln, czyli wykonało nieco ponad 52 proc. planu.

Marszałek Struzik podkreśla, że Mazowsze boryka się z problemem skali, ponieważ województwo to ma największy program operacyjny i najwięcej projektów do ocenienia. "Warto sobie uświadomić, że po to, aby podpisać kilkaset projektów musieliśmy ocenić kilka tysięcy projektów. Teraz wchodzimy w decydującą fazę i sądzę, że ten rok będzie naprawdę przełomowy i Mazowsze zakończy ten rok zgodnie z planami i realizacją ponad 1 mld 200 mln płatności" - powiedział.

Dodał, że Mazowsze będzie zabiegać o udział w podziale Krajowej Rezerwy Wykonania, czyli pieniędzy, które zostaną rozdzielone między województwa, które najlepiej poradziły sobie z wydawaniem unijnych środków.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019