Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Google uruchamia w Polsce wyszukiwanie głosowe

Autor: PAP
Dodano: 15-09-2010 17:04

W środę Google uruchomiło w Polsce usługę, która umożliwia użytkownikom niektórych telefonów komórkowych wyszukiwanie informacji w internecie za pomocą słów wypowiadanych w języku polskim.

Wyszukiwanie głosowe oparto na technologii rozpoznawania mowy. Wypowiadane słowa są przetwarzane na tekst, na podstawie którego przeprowadzane jest wyszukiwanie w Google, zupełnie tak samo, jak w przypadku słów wpisywanych w pole wyszukiwarki internetowej. W ten sposób można również wysyłać sms-y. Od środy funkcja Google Voice Search jest dostępna w telefonach korzystających z systemu Android oraz aparatach iPhone.

Jak powiedział na środowej konferencji prasowej Robert Hamilton, product manager Google odpowiedzialny za rozwój urządzeń mobilnych, Google opracował na początku funkcję wyszukiwania głosowego dla języków angielskiego, mandaryńskiego i japońskiego. W następnej kolejności udostępniona została również w językach koreańskim, dialekcie tajwańskim, francuskim, niemieckim, włoskim oraz hiszpańskim. Od środy korzystać można z wyszukiwania głosowego w języku polskim. "Do końca roku usługa będzie obejmowała 20 języków" - zapowiedział.

Docelowo Google chciałby udostępnić funkcję we wszystkich językach.

Jak podkreślił Hamilton, dodanie każdego nowego języka i dialektu poprzedza jednak szereg drobiazgowych czynności.

Na początkowym etapie specjaliści pracują bezpośrednio z autochtonami korzystającymi z danego języka czy dialektu na co dzień. Zebrane wypowiedzi służą następnie do stworzenia modelu, na którym opiera się działanie usługi w danym języku. Osoby uczestniczące w projekcie proszone są o wielokrotne odczytywanie popularnych zapytań w swoim rodzimym języku w zróżnicowanych warunkach akustycznych, np. w restauracji, przy ruchliwej ulicy czy w samochodzie. Ponadto dla każdego języka tworzony jest słownik zawierający ponad milion rozpoznawalnych słów.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022