Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Polak nagrodzony w Australii za ekologiczną technologię

Autor: PAP
Dodano: 23-09-2010 19:45

Dr Wojciech Gutowski, lider zespołu australijskich naukowców, odkrył pierwszą na świecie technologię pokrywania farbą plastików, która nie emituje zanieczyszczeń. Technologia ta ma szansę zrewolucjonizować przemysł samochodowy. Za swoje odkrycie Dr Gutowski otrzymał 50 tys. dol., a jego zespół został otrzymał prestiżową australijską nagrodę "Victoria Prize".

Dr Gutowski rozwinął technologię pokrywania powierzchni przy użyciu niezawierającej rozpuszczalnika sproszkowanej żywicy. Umożliwia ona farbom proszkowym, farbom i barwikom przywieranie do plastiku.

"Jego wynalazek sprawi, że może spaść zapotrzebowanie na farby rozpuszczalnikowe, a metalowe części samochodów i budynków będą mogły być zastąpione lżejszymi i tańszymi częściami z plastiku i materiałów kompozytowych - opisywał pracę Polaka na rozdaniu nagród Gavin Jennings - australijski minister środowiska, zmian klimatycznych i innowacji. - Ten wynalazek ma szansę zrewolucjonizować produkcję plastikowych części samochodów, mebli czy budynków."

Nagrody zostały wręczone 13 września w siedzibie australijskiego rządu.

Wojciech Gutowski studiował na wydziale inżynierii mechanicznej na Politechnice Szczecińskiej, gdzie zrobił doktorat. Do Australii wyjechał w 1981 r., teraz pracuje w CSIRO, australijskiej organizacji naukowo-badawczej. Jest tam liderem zespołu badawczego zajmującego się naukami materiałowymi.

Nagroda Victorii jest przyznawana w Australii co roku osobom, których odkrycie naukowe lub innowacja technologiczna jest znaczące dla rozwoju wiedzy, prowadzi do sukcesów komercyjnych albo innych korzyści dla danej społeczności.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022