Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Na Śląsku biznes będzie współpracować ze światem nauki

Autor: PAP
Dodano: 28-09-2010 05:27

Skojarzenie środowisk świata nauki ze światem biznesu ma ułatwić w woj. śląskim Rada Konsultacyjna powołana w poniedziałek w Katowicach. Zasiedli w niej rektorzy ważnych uczelni regionu, prezesi dużych firm i przedstawiciele organizacji mniejszych przedsiębiorstw.

Porozumienie o utworzeniu Rady podpisali pomysłodawca przedsięwzięcia, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach (RIG) Tadeusz Donocik oraz rektorzy Politechniki Śląskiej prof. Andrzej Karbownik, Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś i Akademii Ekonomicznej w Katowicach prof. Jan Pyka.

"Chcielibyśmy, aby Rada wypowiadała się na najważniejsze tematy związane z rozwojem i perspektywami rozwojowymi woj. śląskiego. Autorytety, które przyjęły zaproszenie do Rady, są swego rodzaju gwarantem słyszalności tych postulatów, które będziemy chcieli słać do administracji samorządowej czy rządowej w naszym regionie" - mówił Donocik.

Prezes RIG wyjaśnił, że choć dotąd Izba współpracowała z uczelniami, chce zintensyfikować tę współpracę w dwóch kwestiach: inspirowania i lepszego wykorzystania i badań naukowych w firmach, zwłaszcza małej i średniej przedsiębiorczości, a także wsparcia młodzieży akademickiej - np. poprzez praktyki i staże - w wyrabianiu umiejętności ciągłego uczenia się.

Według rektora Akademii Ekonomicznej, współdziałanie uczelni i firm jest potrzebne w momencie, gdy główne wartości obowiązujące dotąd na rynku ulegają zmianom. "Musimy być przygotowani - jako region i wszystkie jednostki, które tu funkcjonują - na tę szansę, ale i konieczność. (...) Musimy się integrować" - mówił Pyka.

Rektor Politechniki Śląskiej wskazał, że szczególnie zależy mu na promocji przedsiębiorczości wśród przyszłych inżynierów, a także na transferze wiedzy i nowych technologii do przemysłu. "Nasze doświadczenia są tu niezadowalające, ale to bolączka wszystkich uczelni i przemysłu" - ocenił Karbownik.

Banyś zaznaczył m.in., że niewystarczające dotąd orientowanie badań naukowych na zastosowania praktyczne jest pochodną zbyt niskiego budżetowego finansowania nauki w Polsce. Obecnie to 0,36 proc. PKB, podczas gdy - według europejskich badań - dopiero wskaźnik 1 proc. skutkuje rozpoczęciem sprawnego współdziałania uczelni i gospodarki.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego oczekuje od Rady wsparcia we wzbogacaniu programów studiów o zastosowania praktyczne i w kształtowaniu wśród młodych ludzi gotowości do przekształcania siebie i świata. Zapowiedział też utworzenie międzyuczelnianego kierunku, który prócz konkretnych kompetencji, ma pomagać w kształtowaniu kreatywności.

W skład Rady, prócz rektorów śląskich uczelni, weszli m.in. specjalista chorób wewnętrznych prof. Aleksander Sieroń, filozof i literaturoznawca prof. Tadeusz Sławek, socjolog prof. Marek Szczepański, adwokat Wojciech Popiołek oraz prezesi grupy Węglokoks Jerzy Podsiadło, Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski czy firmy WASKO Wojciech Wajda.

Realizacja umowy i rezultatów prac osiemnastoosobowej Rady Konsultacyjnej ma być sprawdzana, co dwanaście miesięcy - przed rozpoczęciem każdego kolejnego roku akademickiego.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021