Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Październikowe pogorszenie koniunktury w budownictwie

Autor: ISB
Dodano: 22-10-2010 15:05

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie ukształtował się w październiku 2010 roku na poziomie minus 5, czyli pogorszył się o 4 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał w piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

W bieżącym miesiącu poprawę koniunktury sygnalizuje 15% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 20% (we wrześniu odpowiednio 17% i 18%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Pozytywne oceny produkcji budowlano-montażowej utrzymują się na poziomie ocen z września. Oceny bieżące i prognozy portfela zamówień, a także prognozy dotyczące produkcji budowlano-montażowej są niekorzystne i gorsze niż w ubiegłym miesiącu" - głosi komunikat.

Spośród badanych przedsiębiorstw 22% planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 16%)., podał dalej GUS.

GUS poinformował też, że niekorzystne oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlanomontażowych utrzymują się na poziomie ocen z września, również prognozy w tym zakresie są pesymistyczne, ale gorsze od przewidywań formułowanych w ubiegłym miesiącu. Utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe.

Podobnie jak w analogicznym miesiącu ubiegłego roku przedsiębiorcy zgłaszają w październiku wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 78%.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022