Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Asbis liczy na wypracowanie zysku w IV kw. i całym 2010 r.

Autor: ISB
Dodano: 09-11-2010 17:56

Regionalny dystrybutor IT, spółka Asbis, powinna osiągnąć w IV kw. zysk netto, dzięki któremu cały rok również zakończy na plusie, wynika z wypowiedzi przedstawicieli spółki. Warunkiem realizacji tego planu jest brak silnych zawirowań na rynku walutowym.

"Spodziewamy się, że dobry trend dotyczący przychodów utrzyma się w IV kwartale. Jeśli nie pojawią się żadne niespodziewane i negatywne czynniki to rok powinniśmy zakończyć wyższymi przychodami niż w 2009 r. i istotnym zyskiem netto" - powiedział dziennikarzom dyrektor finansowy spółki Marios Christou. Przypomniał, że firma historycznie generowała największą część zysku właśnie w ostatnich trzech miesiącach roku. Jego zdaniem, jedynym zagrożeniem, dla tego scenariusza są silne i niespodziewane zawahania na rynku walutowym.

Narastająco w I-III kw. 2010 roku spółka miała 0,81 mln USD skonsolidowanej straty netto wobec 5,51 mln USD straty rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 957,99 mln USD wobec 758,19 mln USD.

W samym III kw. Asbis miał 1,21 mln USD skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej a skonsolidowane przychody wyniosły 357,44 mln USD wobec 289,02 mln USD rok wcześniej.

Wzrost sprzedaży to przede wszystkim efekt wyższych przychodów na rynkach byłego ZSRR a także w segmencie laptopów.

W III kw. przychody wygenerowane na rynkach byłego ZSRR wzrosły o 68,8% r/r do 152,95 mln USD, stanowiąc 42,8% wszystkich przychodów spółki. Dla porównania przychody w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajów bałtyckich spadły o 4,5% do 112,7 mln USD. Największe rynki spółki to obecnie Rosja, Ukraina i Słowacja. Polska zajmuje w tym rankingu ósmą pozycję. W III kw. wartość sprzedaży Asbis w Polsce wyniosła 9,3 mln USD wobec 10,8 mln USD rok wcześniej.

Przychody że sprzedaży komponentów komputerowych utrzymywały się w III kwartale na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Równocześnie sprzedaż oprogramowania wzrosła o 64,7% r/r (przy stosunkowo niskiej bazie) a sprzedaż laptopów o 54,4% r/r.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022