Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Warmińsko-Mazurskie. Region dostanie pieniądze na szerokopasmowy internet

Autor: PAP
Dodano: 16-11-2010 19:23

Pierwszą w kraju umowę na dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowej dla Polski Wschodniej podpisały we wtorek w Olsztynie władze województwa warmińsko-mazurskiego i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zgodnie z planami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego do końca 2013 r. w pięciu województwach Polski Wschodniej dostęp do usług szerokopasmowego internetu powinno uzyskać 90 proc. gospodarstw domowych oraz wszystkie firmy i instytucje.

Według marszałka warmińsko-mazurskiego, Jacka Protasa podpisana we wtorek umowa oznacza dla województwa skok cywilizacyjny. "To dla nas wielka szansa na rozwój. Mówiąc o dostępności regionu mamy zwykle na myśli drogi a zapominamy, że szerokopasmowy internet jest nie mniej ważny" - powiedział Protas.

W sumie w Polsce Wschodniej powstanie 10,5 tys. km sieci, w tym 2,2 tys. km na Warmii i Mazurach. Budżet całego projektu wyniesie 300 mln euro, z czego 255 mln to środki unijne, a 45 mln - wkład własny samorządów wojewódzkich.

Województwo warmińsko-mazurskie - jako pierwsze - podpisało umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, która w imieniu ministerstwa pośredniczy w realizacji projektu.

Jak poinformował w Olsztynie podsekretarz z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Krzysztof Hetman, do końca roku podobne umowy podpiszą województwa lubelskie i świętokrzyskie a na początku przyszłego roku - podlaskie i podkarpackie.

Według Hetmana podpisanie pierwszej umowy to "historyczny dzień". "Oznacza, że to co wmawia się nam od wielu lat, że żyjemy w Polsce B, na ścianie wschodniej, jest nieprawdą. Sukces zależy tylko od współdziałania" - powiedział Hetman.

Jego zdaniem, realizacja projektu przyniesie nowe miejsca pracy i spowoduje, że mieszkańcy "będą wykształceni i otwarci na świat". Nowa infrastruktura telekomunikacyjna ma zapobiec tzw. cyfrowemu wykluczeniu mieszkańców wschodnich regionów kraju.

Powstanie pięciu regionalnych "sieci szkieletowych" umożliwi lokalnym operatorom internetu dostarczanie odbiorcom tańszych usług teleinformatycznych.

Budowa sieci szerokopasmowej jest częścią Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, zarządzanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023