Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Firm dystrybucyjnych nie stać na wiatraki

Autor: Dziennik Gazeta Prawna
Dodano: 26-11-2010 06:45

Firmy dystrybucyjne skarżą się na olbrzymie koszty dostosowania sieci dystrybucyjnej do potrzeb przyłączania odnawialnych źródeł energii (OZE). Jak czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", włączenie do sieci małej elektrowni wiatrowej może kosztować nawet 300 mln zł

W tym roku moc siłowni wytwarzających prąd z odnawialnych źródeł energii, szczególnie z wiatru, podwoi się do ponad 1,3 tys. MW. Jak czytamy w dzienniku PSE Operator, który zarządza najpotężniejszymi liniami energetycznymi w kraju, praktycznie wyczerpał już swoje możliwości na północy kraju, gdzie inwestorzy są najbardziej zainteresowani budowaniem farm.

Jak czytamy w "DGP", firmy ustawiają się więc w kolejce do działających na tym terenie Enei, Energi i PGE. Do ich sieci nie miały być jednak przyłączane elektrownie wiatrowe. Jak tłumaczy w "DGP" Przemysław Zaleski, wiceprezes Enea Operator, aby dostosować sieć dystrybucyjną do potrzeb przyłączania odnawialnych źródeł energii (OZE), trzeba pokrywać olbrzymie koszty jej wymiany lub przebudowy. W skrajnych przypadkach dla przyłączenia źródła o mocy 30 MW konieczne jest zrealizowanie inwestycji za 300 mln zł i konieczność przebudowy poszczególnych linii do przekrojów typowych dla sieci przesyłowych, a nie dystrybucyjnych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020