Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Obniżka MTR-ów do 10 gr może zmniejszyć premię za Polkomtela

Autor: PAP
Dodano: 05-03-2011 14:13

Obniżka MTR-ów do 10 groszy od lipca 2011 roku może zmniejszyć premię za Polkomtela - uważają analitycy.

"W teorii obniżka MTR-ów nie powinna wpłynąć na wycenę Polkomtela - cięcie przychodów bez wpływu na EBITDA pozostaje neutralne dla wyceny spółki. Z drugiej strony silna obniżka MTR-ów od lipca bieżącego roku spowodowałaby spadek przychodów Polkomtela zarówno w 2011, jak i w 2012 roku, a nikt nie będzie płacił wysokiej premii za kurczący się biznes. Ostatecznie, choć sama obniżka MTR-ów nie wpłynie na EBITDA Polkomtela, to niższe przychody zostawiają mniej miejsca na potencjalne niemiłe niespodzianki w trakcie roku - ryzyko, że EBITDA spółki będzie niższa niż wstępne szacunki gwałtownie rośnie. Reasumując uważam, że cięcie MTR-ów może zmniejszyć premię płaconą za Polkomtela" - powiedział PAP Paweł Puchalski, analityk DM BZWBK.

Także Michał Marczak, analityk DI BRE Banku, zwraca uwagę na nie najlepszy timing głębokiej obniżki MTR-ów w kontekście planowanej sprzedaży operatora sieci Plus.

"Jest to bardzo nieszczęśliwy okres na obniżanie MTR-ów tak agresywnie w kontekście tej transakcji, może to wpłynąć negatywnie na wycenę Polkomtela" - powiedział Marczak.

Analityk DI BRE zwraca jednak uwagę, że oprócz samej obniżki MTR-ów bardzo istotna pozostaje kwestia asymetrii. Zmniejszenie asymetrii dla P4 może złagodzić efekt gwałtownego spadku MTR-ów dla zasiedziałych operatorów.

Obecnie hurtowe stawki opłat za zakańczanie połączeń wynoszą dla Polkomtela, PTC i Centertela 16,77 groszy za minutę. W przypadku P4 stawki MTR wynoszą 32,53 groszy przy asymetrii wynoszącej 94 proc. Od 1 lipca 2011 roku asymetria ma zmniejszyć się do 79 proc.

W czwartek Urząd Komunikacji Elektronicznej podał, że planuje obniżyć hurtowe stawki opłat dla PTC, Polkomtel i Centretel do 0,0966 zł/min i ogłosił rozpoczęcie konsultacji w tej sprawie. Nowe stawki mogą wejść w życie od 1 lipca życie jeśli operatorzy nie uzgodnią w UKE łagodniejszego cięcia stawek w zamian za inwestycje.

Puchalski szacuje, że tak drastyczna obniżka MTR-ów obniży przychody Centertela o 140 mln zł kwartalnie. Zbliżonego spadku należy spodziewać się w przypadku Polkomtela.

Od ubiegłego roku UKE ustala z operatorami komórkowymi warunki porozumień dotyczących inwestycji na rynku w zamian za wolniejsze obniżenie stawek hurtowych. UKE chce, by operatorzy zainwestowali w infrastrukturę telefonii komórkowej na obszarze tzw. białych plam, czyli tam, gdzie nie ma zasięgu sieci, a operatorzy nie inwestują, bo im się to nie opłaca.

Prezes UKE proponowała wcześniej, by w zamian za inwestycje telefoniczne stawki hurtowe od lipca 2011 roku spadły do ok. 15 groszy, od stycznia 2012 r. do ok. 14 groszy, a od lipca 2012 r. do ok. 12 groszy, a jeśli operatorzy nie zgodzą się na takie rozwiązanie, stawki zostaną bardziej obniżone.

Obecnie trwa proces sprzedaży Polkomtela. Według informacji prasowych do badania spółki zostało wybranych 6-7 inwestorów z 11 podmiotów, które złożyły oferty na zakup operatora sieci Plus. Wybór inwestora ma nastąpić jeszcze w pierwszym półroczu.

Akcjonariuszami Polkomtela, który jest wyceniany na około 16 -18 mld zł, są: KGHM, PKN Orlen i Vodafone, które mają po 24,4 proc. akcji, PGE posiadający 21,85 proc. oraz Węglokoks, który ma 4,98 proc.

Przychody Polkomtela w 2010 roku spadły o 1,3 proc. do 7,672 mld zł, EBITDA wzrosła o 7,6 proc. do 2,889 mld zł.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023