Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Commerzbank i Intesa dały sygnał do startu w wyścigu o nowy kapitał

Autor: PAP
Dodano: 06-04-2011 15:44

Commerzbank i Intesa Sanpaolo dały sygnał do startu nowe rundy podwyższania kapitału przez europejskie banki. Słabszym graczom grozi, że zostaną z tyłu.

Decyzja drugiego co do wielkości banku we Niemczech i największego włoskiego kredytodawcy detalicznego o pozyskaniu 13,25 miliarda euro (18,9 miliarda dolarów) jest wynikiem dążeń regulatorów do zaostrzenia wymogów kapitałowych w celu zapobieżenia następnemu kryzysowi kredytowemu.

Commerzbank będzie w stanie spłacić państwową pomoc, którą otrzymał w czasie kryzysu finansowego.

Jednak wyścig po kapitał ujawni prawdopodobnie silnych i słabych wśród europejskich banków.

„Nastąpi polaryzacja pomiędzy bankami które są dobrze dokapitalizowane i mają dostęp do finansowania, oraz tymi, które zmagają się z ograniczeniami kapitałowymi”, powiedział bankier inwestycyjny z UBS, Philippe Sacerdot podczas globalnego szczytu Reutera poświęconemu fuzjom i przejęciom.

Analitycy i bankierzy inwestycyjni oczekują, że inne banki pójdą tą samą drogą, ponieważ Unia Europejska zaostrzyła kryteria „testów wytrzymałościowych” dla branży, by mieć pewność, że banki będą w stanie przetrwać kolejny kryzys lub poważne spowolnienie gospodarcze.

Dealerzy spekulują również, że także Deutsche Bank może podnieść kapitał.

Morgan Stanley napisał w raporcie analitycznym z tego tygodnia, że większość ankietowanych inwestorów oczekuje, że europejskie banki notowane na giełdzie pozyskają w tym roku ponad 40 miliardów dolarów.

Morgan Stanley podał, że 26 procent spośród 800 ankietowanych inwestorów na konferencji poświęconej usługom finansowym, która odbyła się w zeszłym tygodniu, spodziewa się, że giełdowe banki pozyskają w tym roku od 40 do 50 miliardów euro.

Czternaście procent oczekiwał podniesienia kapitału o 50-70 miliardów euro, a 10 procent ponad 70 miliardów.

Czas spłacić państwową pomoc

W dwustopniowym procesie, obejmujący emisję praw do akcji między majem i czerwcem, Commerzbank planuje pozyskać na rynkach kapitałowych łącznie 8,25 miliarda euro. Intesa podała, że pozyska z emisji praw do akcji pięć miliardów euro, by zwiększyć swój współczynnik kapitałowy.

Największa duńska instytucja finansowa, Danske Bank, także podała w środę, że jej emisja praw do akcji na sumę 20 miliardów koron duńskich (3,83 miliarda dolarów) w całości znalazła nabywców.

W Grecji ATEbank ujawnił warunki emisji praw do akcji na sumę 1,26 miliarda euro.

Akcje Commerzbanku i Intesy wzrosły o ponad trzy procent. Analitycy orzekli, że nowe środki pozwolą tym firmom utrzymać najważniejszych pracowników i rozwinąć działalność w perspektywie krótkoterminowej.

“Oczywiście jest pozytywne, że Commerzbank chce spłacić większość państwowych kredytów, ponieważ w ten sposób jego zależność zostanie w poważny sposób ograniczona”, powiedział Markus Huber, starszy dealer w ETX Capital we Frankfurcie.

“To powinno pomóc bankowi odzyskać konkurencyjność, szczególnie jeżeli chodzi o wynagrodzenia i wypłaty premii”, dodał Huber.

Nowa gotówka pozwoli Commerzbankowi spłacić państwową pomoc, którą otrzymał podczas kryzysu.

Commerzbank podał, że do czerwca spłaci większość z 16,2 miliarda euro państwowej pomocy, co uwolni go od rządowych ograniczeń jeżeli chodzi o wysokość premii.

Niemiecka ustawa o restrukturyzacji banków stanowi, że płace bankierów mogą zostać uwolnione, jeżeli ponad połowa państwowej pomocy zostanie spłacona, lub jeżeli na bieżąco są spłacane odsetki.

Inne włoskie banki mogą pójść w ślady Intensy

Europejskie banki czeka w tym roku druga runda testów wytrzymałościowych, bo kontrola z 2010 roku była krytykowana jako zbyt pobieżna.

W ubiegłym tygodniu źródła poinformowały Reutera, że europejskie banki, by zdać test będą musiały mieć kluczowy wskaźnik kapitałowy Tier 1 – mierzący kapitał wysokiej jakości – przynajmniej na poziomie pięciu procent.

Choć włoskie banki przeszły przez kryzys finansowy stosunkowo suchą stopą, ich wskaźniki kapitałowe należą do najniższych w Europie. Prezes Banku Włoch, Mario Draghi, naciska na banki by podniosły kapitał i spełniły nowe wymogi – znane jako Bazylea III – przed terminem.

Intesa Sanpaolo będzie miał po podniesieniu kapitału wskaźnik Tier 1 w okolicach 10 procent wobec 7,9 procent obecne, podał bank.

Wskaźnik Tier 1 powinien oddawać głównie kapitał dla akcjonariuszy i zyski odroczone. Mierzy również zdolność banku do przetrwania w ciężkich gospodarczo czasach.

Jeden z mediolańskich analityków powiedział: “Intesa Sanpaolo jest bankiem ‘systemowym’ i jako taki zareagował na wezwanie Draghiego. Dzięki temu będą silniejsi w porównaniu z innymi europejskimi bankami”.

Dodał, że następny w kolejce do podniesienia kapitału może być Banca Monte dei Paschi di Siena SpA, który w zeszłym roku ledwo zdał test wytrzymałościowy dla europejskich banków.

Włoski rywal, Banco Popolare, przeprowadził w lutym podwyższenie kapitału o dwa miliardy euro, a UBI Banca podał w ubiegłym tygodniu, że chce pozyskać z rynku miliard euro.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021