Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Rynki czekają na czwartkową decyzję EBC w sprawie stóp procentowych

Autor: PAP
Dodano: 06-04-2011 16:32

Rynki czekają na czwartkową decyzję EBC. Podwyżkę o 25 pb już zdyskontowały. Złoty do końca tygodnia w opinii dilerów może poruszać się w przedziale 3,98-4,04 za euro.

"Wczorajsza podwyżka stóp procentowych nie była dla nikogo zaskoczeniem. W ostatnich dniach złoty porusza się głównie za eurodolarem. Spodziewam się, zgodnie z konsensusem, że w czwartek EBC podniesie stopy, jednak w moim odczuciu wszystko to już jest zdyskontowane, więc jeśli nie zdarzy się nic zaskakującego, złoty w najbliższych dniach będzie się poruszał w przedziale 3,98-4,04" - powiedział PAP Rafał Litwiczuk, diler walutowy Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

"Jeśli poziom 3,98 zostanie przebity, to możliwe jest drobne umocnienie złotego, ale nie spodziewam się długoterminowego umocnienia złotego ze względu na niekorzystne informacje z Europy, np. te ostatnie dotyczące Portugalii" - dodał.

Dilerzy obligacji czekają na komunikat po posiedzeniu EBC, jastrzębi ton może ich zdaniem osłabić rynek.

"Duży wpływ na rynek długu będzie miał w czwartek EBC. Podwyżka stóp o 25 pb jest w cenach, natomiast kluczowy będzie komentarz po posiedzeniu. Ton wypowiedzi Tricheta (prezes banku-PAP) będzie miał wpływ także na polski rynek obligacji i złotego. Jastrzębie komentarze z jego strony mogą spowodować presję na wzrost rentowności" - powiedział PAP Adrian Skubij, diler obligacji ING BSK.

Dodał, że "w środę mieliśmy odreagowanie po dużych obrotach we wtorek. Na rynku było spokojnie, długi koniec delikatnie się umacniał, był kupowany przez lokalnych inwestorów".

We wtorek RPP podniosła stopy procentowe o 25 pb. W czwartek o 13.45 Europejski Bank Centralny poda decyzję w sprawie stóp. Obecnie główna stopa procentowa wynosi 1,00 proc. Analitycy spodziewają się jej podwyższenia do 1,25 proc.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021