Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Prezes Lurgi, A. Golombek: energetyka największym wyzwaniem światowego rozwoju

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
Dodano: 11-05-2011 12:02

- Właściwie najważniejszym wyzwaniem dotyczącym rozwoju na świecie jest energetyka. Kluczową bowiem sprawą jest zapewnienie energii. To zaś rodzi poważne wyzwania, takie jak nowe technologie, ochrona środowiska, ochrona zdrowia ludzi i dotarcie do nowych rynków. Wszystkie te wyzwania wiążą się ze sobą - podkreśla prezes Lurgi Andreas Golombek.

Jak dodaje, szczególnie powiązane są ze sobą innowacyjność i ochrona środowiska. - Po niedawnej katastrofie elektrowni atomowej w Japonii widzimy radykalną zmianę w kierunku ochrony środowiska. Każdy chce mieć energię, ale musi być ona „czysta” - wyjaśnia nasz rozmówca.

Jego zdaniem poważnym tematem skupiającym wciąż uwagę specjalistów jest problem CO2 w kontekście rozwoju energetyki.

- Osobiście uważam, ze energetyka pójdzie dalej w nowoczesne technologie związane z energią odnawialną. Już widzimy rosnące zainteresowanie elektrowniami wiatrowymi, spalającymi biomasę czy też biogazowniami - mówi prezes Golombek.

Według naszego rozmówcy rozwój musi spełniać dwa warunki.

- Po pierwsze nowe technologie nie mogą spowodować zbyt dużego wzrostu cen energii. Zbyt droga energia oznaczałaby problemy w rozwoju. Po drugie energia musi być „naturalnie” czysta. To wielkie wyzwanie na przyszłość Jak połączyć czystość energetyki z brakiem wzrostu cen - podkreśla prezes Lurgi.

Podczas zbliżającego się Europejskiego Kongresu Gospodarczego Andreas Golombek będzie jednym z uczestników debat "Projekty inwestycyjne w przedsiębiorstwach rafineryjnych" (17 maja) oraz debat "Innowacyjność w obronie klimatu" (18 maja) i "Czyste Technologie Węglowe (18 maja).

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020