Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

PTC zaskarży decyzję UKE ws. MTR do SOKiK

Autor: PAP
Dodano: 10-06-2011 19:27

PTC, dla której Urząd Komunikacji Elektronicznej ustanowił niższe stawki MTR niż dla innych operatorów, zaskarży tę decyzję do SOKiK-u, ale wciąż jest gotowa na kompromis z operatorami z KIGEiT oraz z UKE - poinformował Cezary Albrecht, dyrektor biura spraw regulacyjnych PTC.

PTC utrzymuje, że decyzja UKE o niższej stawce MTR dla PTC jest wynikiem żądania przez Urząd oraz niektórych operatorów zrzeszonych w KIGEiT (Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji) bezwarunkowego wycofania przez PTC odwołań sądowych od licznych błędnych decyzji prezes UKE z lat 2008-2009, które są obecnie uchylane przez niezależne sądy.

PTC zaznacza, że formalnie jedynym warunkiem UKE wolniejszego obniżania hurtowych stawek międzyoperatorskich MTR w zamian za inwestycje w tzw. "białe plamy" był poziom zobowiązań inwestycyjnych operatorów. Jednak w trakcie prac nad porozumieniem ws. MTR do sprawy włączył się KIGEiT, który domagał się od operatorów komórkowych wycofania sporów sądowych o przeszłe decyzje UKE ws. stawek MTR pomiędzy operatorami stacjonarnymi i mobilnymi.

PTC nie chciała bezwarunkowo wycofać swoich odwołań z sądów i pod koniec maja UKE ustalił poziom MTR dla PTC na 9,66 gr/minutę od 1 lipca 2011 roku, podczas gdy dla Centertela i Polkomtela hurtowe stawki opłat za zakańczanie połączeń w sieci mobilnej (MTR) od 1 lipca wyniosą 15,2 gr/minutę. Łączna kwota inwestycji, do jakiej zobowiązali się operatorzy wyniosła prawie 320 mln zł, a najwyższy poziom inwestycji zadeklarował Centertel.

"KIGEiT żąda nieodpłatnego wycofania odwołań od decyzji prezes UKE (...) ale PTC nie może wycofać się ze sporów bezwarunkowo (...) Jesteśmy w stanie wycofać się ze sporów sądowych, jeśli dojdzie do ekonomicznego kompromisu na zasadach rynkowych. Decyzje UKE z przeszłości i spory sądowe są związane z kwotą roszczeń i my tę kwotę obliczyliśmy. KIGEiT twierdzi, że dla nich stawki MTR wiążą się z kosztami i też podał swoją kwotę. Dla całego rynku ta kwota podana przez KIGEiT to ok. 70 mln zł, czyli dla samego PTC to ok. 18-19 mln zł. My powiedzieliśmy, że kwota naszych roszczeń to maksymalnie 104 mln zł, chociaż podawaliśmy też dużo niższe kwoty, ale do kompromisu nie doszło" - powiedział Albrecht.

W ciągu najbliższego tygodnia PTC prześle kolejne propozycje kompromisu i porozumienia z KIGEiT.

"KIGEiT przesłał nam dwa wzory umów z Polkomtelem i Orange o bezwarunkowe wycofanie się ze sporów. Pytaliśmy prezes UKE czy jeśli wycofamy się bezwarunkowo, to wyda nam decyzję o stawce 15,20 gr/min, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi, więc wyślemy zapytanie jeszcze raz" - powiedział Albrecht.

"Po naszej stronie są teraz takie kroki: dziś mija termin, więc dziś zaskarżymy decyzję o stawce 9,66 gr/min do SOKiK i jednocześnie prawdopodobnie zmodyfikujemy lekko nasze dotychczasowe oferty, a także przedłożymy nowe oferty i zrobimy to w ciągu najbliższego tygodnia (...) Zaskarżyliśmy też już decyzję UKE dla Centertela i Polkomtela w sprawie stawki 15,2 gr/min" - dodał.

PTC ocenia negatywne skutki decyzji UKE o MTR w bilansie z innymi operatorami na ok. 300 mln zł przez następne 18 miesięcy, czyli do końca 2012 roku na samej płaszczyźnie rozliczeń hurtowych w kraju. Do tego dochodzi też negatywny bilans rozliczeń z operatorami zagranicznymi oraz negatywny bilans w sprzedaży detalicznej.

UKE w zamian za wolniejsze tempo spadków hurtowych stawek za zakańczanie połączeń oczekiwał od Centertela, PTC, Polkomtela i P4 inwestycji, które zapewnią pokrycie komórkową usługą telefoniczną wszystkich zidentyfikowanych białych plam oraz pokrycie siecią 3G co najmniej 80 proc. obszaru kraju.

Urząd informował, że jeśli operatorzy dojdą do porozumienia z UKE, w lipcu 2011 roku MTR-y spadną do 15,2 groszy z obecnych 16,77 groszy. W przypadku braku porozumienia stawki zmniejszą się od drugiej połowy roku do niecałych 10 groszy za minutę.

MTR-y są podstawą do rozliczeń między operatorami w przypadku rozmów pomiędzy różnymi sieciami. Operator telefoniczny obciąża osoby odbierające połączenie kosztami operatora sieci, z której połączenie było wykonane. Na podstawie tych stawek ustalane są ceny połączeń detalicznych dla klientów

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021