Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Rozpoczęto spotkania z uczestnikami przetargu na siłownię atomową na Litwie

Autor: PAP
Dodano: 16-06-2011 13:15

W czwartek w Wilnie rozpoczęły się spotkania z uczestnikami przetargu na realizację projektu budowy nowej elektrowni atomowej na Litwie. Startują w nim dwa koncerny: GE-Hitachi i Westinghouse.

"Jeżeli zostaniemy inwestorami strategicznymi, zobowiążemy się do zapewnienia długoterminowej, stabilnej działalności i sukcesu tego projektu" - powiedział prezes koncernu GE-Hitachi Hiroaki Nakanishi po spotkaniu ze specjalną komisją do realizacji projektu budowy siłowni, w skład której wchodzą partnerzy projektu - przedstawiciele Litwy, Polski, Łotwy i Estonii.

Koncern GE-Hitachi proponuje wykorzystać reaktor ABWR, a Westinghouse oferuje reaktor AP1000. Przedstawiciele koncernu Westinghouse do Wilna przyjadą w przyszłym tygodniu. Inwestora strategicznego zamierza się wyłonić w ciągu najbliższego miesiąca.

Początkowo zakładano, że strategiczny inwestor będzie zarządzał 51 proc. akcji nowej siłowni. W środę litewskie ministerstwo energetyki poinformowało, że Litwa dąży, by strategiczny inwestor posiadał do 50 proc. akcji. Litwa chce mieć 34 proc., reszta przypadnie partnerom - Polsce, Łotwie i Estonii.

Zakłada się, że prace budowlane przy elektrowni rozpoczną się w 2014 roku, a w 2020 roku siłownia rozpocznie produkcję energii elektrycznej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020