Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

W resorcie skarbu trwa analiza wezwania Tarnowa na akcje Polic

Autor: PAP
Dodano: 16-06-2011 16:15

Resort skarbu nie podjął jeszcze decyzji, czy odpowie na ogłoszone w środę wezwanie Zakładów Azotowych Tarnów do sprzedaży 49,5 mln akcji Zakładów Chemicznych w Policach - poinformował w czwartek PAP rzecznik MSP Maciej Wewiór. "Trwa analiza wezwania" - dodał.

Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach wezwały w środę do sprzedaży 49,5 mln akcji Zakładów Chemicznych Police, co stanowi 66 proc. głosów na WZA, oferując po 11,5 zł za akcję. ZA Tarnów nie mają obecnie akcji Polic i w wyniku wezwania chcą uzyskać 66 proc. głosów na WZA tej spółki. Czytaj więcej: ZA Tarnów ogłosiły wezwanie na Police. Powstanie chemiczny gigant?

W wezwaniu napisano, że "podstawowym celem kupna pakietu kontrolnego akcji ZCh Police jest wzmocnienie pozycji konkurencyjnej grupy kapitałowej Azoty Tarnów w sektorze nawozów mineralnych".

Zakłady Azotowe Tarnów planują utrzymać akcje Polic w obrocie na Giełdzie Papierów Wartościowych. Skarb Państwa ma prawie 60 proc. akcji Polic.

Jak powiedział portalowi wnp.pl prezes GK Tarnów, Jerzy Marciniak, zachowanie Skarbu Państwa, ze względu na jego zaangażowanie kapitałowe w Police jest kluczowe dla powodzenia wezwania. - Jeśli resort skarbu odpowie pozytywnie na nasze wezwanie to przejęcie powinno zakończyć się sukcesem - powiedział Jerzy Marciniak. Czytaj całą rozmowę z prezesem GK Tarnów: Police opłaca się przejąć

Prezes Polic Krzysztof Jałosiński podkreślił, że konsolidacja Zakładów Chemicznych Police z Azotami Tarnów będzie pomyślna dla całej polskiej branży chemicznej.

"Pomyślny proces połączenia Zakładów Chemicznych Police i Azotów Tarnów oznaczać może powstanie silnej grupy kapitałowej, która mogłaby wówczas konkurować z największymi europejskimi podmiotami z branży chemicznej. Police zyskać mogą silnego partnera, co w dłuższej perspektywie może wzmocnić bezpieczeństwo biznesowe spółki" - podkreślił Jałosiński. Czytaj więcej: Prezes Polic o ewentualnym połączeniu z GK Tarnów

"Wydaje się, że nastąpić powinna też poprawa efektywności i warunków zaopatrzenia w surowce, w tym najistotniejszy - gaz ziemny. (...) ZCH Police w dalszym ciągu zachowają odrębną osobowość prawną w ramach ewentualnie powstałej grupy kapitałowej" - dodał Jałosiński.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020