Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Siemens wycofuje się z energetyki atomowej

Autor: PAP
Dodano: 18-09-2011 21:27

Niemiecki koncern Siemens całkowicie wycofa się z energetyki jądrowej - zapowiedział szef koncernu Peter Loescher w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel".

"Ten rozdział jest dla nas zamknięty" - powiedział Loescher. Jak dodał, decyzja ta jest odpowiedzią spółki na "jasne stanowisko społeczeństwa i polityki w Niemczech za odejściem od energii jądrowej" po katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima.

Siemens nie będzie wkrótce uczestniczył w projektach budowy elektrowni atomowych. Zamierza jedynie dostarczać turbiny parowe, które są wykorzystywane również w tradycyjnych elektrowniach - podaje "Spiegel".

Według prezesa koncernu nie dojdzie do planowanego od dawna powstania spółki joint venture z rosyjskim koncernem Rosatom. Obie spółki mogą jednak współpracować "w innych obszarach" - powiedział Loescher.

Ocenił on też, że dokonany przez Niemcy zwrot w polityce energetycznej i plan rezygnacji z energii jądrowej do 2022 r. to "projekt stulecia". Zdaniem Loeschera cel, by do 2020 r. udział energii ze źródeł odnawialnych w zużyciu prądu wzrósł do 35 proc. jest osiągalny.

Po marcowej katastrofie nuklearnej w Japonii niemiecki rząd wycofał się z planów wydłużenia o średnio 12 lat eksploatacji 17 elektrowni atomowych. Najstarsze reaktory, uruchomione przed 1980 r oraz trapiona awariami elektrownia Kruemmel w Szlezwiku-Holsztynie zostały już wygaszone. Dziewięć pozostałych elektrowni jądrowych przestanie pracować do końca 2022 r.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020