Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

O polityce energetycznej na spotkaniu ministrów ds. energii

Autor: PAP
Dodano: 19-09-2011 05:46

Zewnętrzna polityka energetyczna oraz infrastruktura energetyczna to główne tematy dyskusji, które odbędą się w Wrocławiu podczas spotykania Nieformalnej Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii - Energia (TTE-Energy).

Jak powiedział w poniedziałek na konferencji poprzedzającej spotkanie wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, pierwszym punktem dyskusji będą zagadnienia związane z zewnętrzną polityką energetyczną. Podstawą dyskusji będą dwa dokumenty: "komunikat komisji dotyczący zewnętrznej polityki energetycznej (...) oraz projekt decyzji, który wiąże się z transparentnością umów na dostawy energii" - tłumaczył Pawlak.

Wyjaśnił, że Komisja Europejska proponuje, aby umowy międzyrządowe miały charakter transparentny. "To jest propozycja początkowa, inicjująca debatę, wokół niej będzie gorąca dyskusja" - mówił minister gospodarki.

Pawlak podkreślił, że dyskusja dotycząca zewnętrznej polityki energetycznej jest szczególnie istotna nie tylko w kontekście krajów UE, ale również krajów sąsiedzkich, jak Ukraina, państwa bałkańskie i Turcję, ważne z punktu widzenia współpracy energetycznej z UE.

Drugą poruszaną sprawą ma być infrastruktura energetyczna. "Po pierwsze będziemy rozmawiać o takich dokumentach, jak rozporządzenie w sprawie wytycznych dotyczących projektów tzw. interesu wspólnego, czyli tych projektów, które mają znaczenie między krajami, ale także odnoszą się do kluczowych infrastrukturalnych przedsięwzięć w poszczególnych krajach" - mówił wicepremier.

Drugie rozporządzenie, którym mają zająć się uczestnicy spotkania, ma dotyczyć funduszu wspierającego projekty infrastrukturalne pod nazwą "Connecting Europ".

Pawlak podkreślał też, że wieczorem uczestnicy spotkania mają przejechać się po Wrocławiu pierwszym w Polsce autobusem miejskim napędzanym energią elektryczną.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020