Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Pociągi w Małopolsce otrzymają nazwy kojarzące się z regionem

Autor: PAP
Dodano: 21-09-2011 16:57

Pięć nowoczesnych pociągów wyprodukowanych na zamówienie województwa małopolskiego otrzyma nazwy związane z regionem. Mieszkańcy Małopolski zdecydowali w głosowaniu, że po torach będą jeździć: Jaskółka, Pawie Pióro, Nikifor, Tischner i Jura.

W środę na tarnowskim dworcu kolejowym, przy dźwiękach orkiestry, została rozbita o burtę pociągu symboliczna butelka szampana, a pociąg Acatus II zyskał imię Jaskółka.

"Tarnowianie wybrali nazwę Jaskółka, bo to symbol szczęścia, ale też mocne skojarzenie z Zakładami Azotowymi, tak ważnym przedsiębiorstwem dla regionu" - powiedział wicemarszałek województwa Roman Ciepiela.

Pozostałe pociągi kursujące po subregionach Małopolski otrzymają nazwy: Pawie Pióro - w subregionie krakowskim, Nikifor - sądeckim, Tischner - podhalańskim oraz Jura - w Małopolsce zachodniej.

Konkurs na nazwy pociągów był organizowany wspólnie przez województwo małopolskie i "Gazetę Krakowską". Ostatecznie wybrane nazwy zwyciężyły zdecydowaną większością głosów.

Pociągi, które zyskują imiona, to pojazdy typu Acatus-2 wyprodukowane specjalnie na zamówienie województwa małopolskiego. W sumie Małopolska zakupiła pięć takich pojazdów za 91 mln zł, z czego 62 mln zł to dotacja unijna z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO).

Jak zapowiedział Ciepiela, władze Małopolski planują w ciągu dwóch lat zakupić 12 kolejnych pociągów, by poprawić standard, wygodę i bezpieczeństwo podróży po województwie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020