Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Premier Francji za nowym podwyższeniem wieku emerytalnego

Autor: PAP
Dodano: 23-09-2011 06:10

Francuski premier Francois Fillon oświadczył w czwartek, że jego kraj powinien w kolejnych latach na wzór Niemiec podnieść wiek emerytalny. Słowa szefa rządu wywołały od razu zdumienie i oburzenie wśród socjalistycznej opozycji.

Podczas ceremonii wręczenia nagród przedsiębiorcom w Paryżu Fillon wygłosił pochwałę niemieckiego modelu gospodarczego i fiskalnego, nawiązując też do systemu emerytalnego. Zdaniem szefa rządu, ten ostatni powinien być modelem dla Francji, gdzie minimalny wiek emerytalny podniesiono niedawno do 62 lat.

"Trzeba będzie zmierzać w stronę wspólnego czasu pracy i wspólnego wieku emerytalnego, w kierunku stopniowego zbliżenia organizacji ekonomicznej i społecznej naszych dwóch krajów (Francji i Niemiec), to klucz do przetrwania i rozwoju strefy euro i kontynentu europejskiego" - podkreślił francuski premier.

Niemiecki Bundestag uchwalił w 2007 roku ustawę podnoszącą zasadniczo wiek emerytalny z 65 do 67 lat przy dopuszczeniu w określonych wypadkach przejścia na emeryturę w niższej wysokości od 63. roku życia. Niemiecka reforma jest rozłożona na wiele lat - będzie wprowadzana stopniowo do 2030 roku.

Zaraz po słowach Fillona jego otoczenie pospieszyło z wyjaśnieniami, że rząd nie zamierza "w następnych miesiącach" zmieniać obecnego wieku emerytalnego.

Partia Socjalistyczna (PS) zareagowała natychmiast z oburzeniem na deklarację premiera. Faworyt nachodzących prawyborów prezydenckich tej partii Francois Hollande oświadczył, że swoimi słowami premier "odsłonił program Nicolasa Sarkozy'ego" na wiosenne wybory prezydenckie. Według Hollande'a, "stanowisko premiera jest niezrozumiałe".

"Francois Fillon podał przykład Niemiec, który nie jest dobry i który każe myśleć Francuzom, że przegłosowana właśnie reforma (emerytalna) jest niewystarczająca. To okropne wyznanie premiera" - oświadczył Hollande. Czwartkowe słowa premiera skrytykowała też szefowa PS Martine Aubry.

Przyjęta we Francji w ubiegłym roku, w atmosferze protestów społecznych, reforma emerytalna przewiduje, że do 2018 roku minimalny wiek przejścia na emeryturę wzrośnie z 60 do 62 lat. Także o dwa lata - z 65 do 67 lat - podniesiono wiek, od którego można będzie otrzymać emeryturę w pełnej wysokości nawet w wypadku braku części składek.

Podwyższenie wieku emerytalnego wywołało we Francji największą falę masowych manifestacji i strajków od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Sarkozy'ego w 2007 roku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021