Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Anglicy mogą mieć więcej łupków niż Polska

Autor:  wyborcza.biz  |  26-09-2011 13:36
Firma wydobywcza Cuadrilla Resources twierdzi, że znalazła ogromne złoża gazu łupkowego w Anglii. Według spółki angielskie złoża mogą być większe od polskich.

Anglicy szacują, że pod Wyspami Brytyjskimi kryje się 5,7 bln metrów sześciennych gazu łupkowego, z czego najwyżej 20 proc. da się wydobyć dzięki dostępnym dzisiaj technikom. Dla porównania - według najbardziej optymistycznych prognoz instytutu Advanced Research Institut - w Polsce jest 5,3 mld metrów sześciennych (najbardziej pesymistyczne są pięć razy mniejsze).

Fot. PTWP

Dla Anglików to dobry znak, bo w tej chwili rocznie zużywają 0,09 bln metrów sześciennych gazu. To także dobra wiadomość dla Polski, która może zyskać sojusznika w walce z antyłupkowym lobby. Argumentuje ono, że wydobycie tego rodzaju gazu jest nieekologiczne, gdyż wywołuje wstrząsy sejsmiczne i może powodować przedostawanie się chemikaliów do wody gruntowej. Żadnej z tych tez jednak jeszcze nie potwierdzono.

Ale specjaliści ostrożnie podchodzą do rewelacji ujawnionych przez Cuadrilla Resources. Zauważają oni, że szacunków spółki nie potwierdziły jeszcze żadne niezależne badania. Co więcej, Cuadrilla Resources sama wykonała dotąd jedynie dwa odwierty, więc może mieć co najwyżej mgliste pojęcie na temat złóż gazu. Źródło: wyborcza.biz

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019