Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Vivendi podał do sądu Deutsche Telekom i Elektrim za przejęcie PTC

Autor:  PAP  |  10-10-2006 19:44
Francuski koncern medialny Vivendi poinformował we wtorek o podaniu do sądu Deutsche Telekom w związku z przejęciem większości udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC). Pozwany został także polski Elektrim.

Vivendi zarzuca Deutsche Telekom prowadzenie "nielegalnych tajnych negocjacji" z wierzycielami Elektrimu w sprawie kupna udziałów w PTC. Francuski koncern twierdzi, że niektórzy wierzyciele zostali w ten sposób bezprawnie uprzywilejowani. Deutsche Telekom uznał oskarżenia Vivendi za "całkowicie nieuzasadnione".

Konflikt o udziały w PTC trwa od kilku lat. Duetsche Telekom kupił 48 proc. udziałów w PTC, bo Elektrim w wyznaczonym przez sąd arbitrażowy terminie dwóch miesięcy nie przejął tych udziałów ze spółki Elektrim Telekomunikacja. Elektrim nie był w stanie przejąć udziałów, bo uniemożliwiał mu to Vivendi, zgłaszając kolejne pozwy sądowe.

Ostatecznie Elektrim przejął udziały w PTC, ale naraził się na konflikt z Vivendi, które wcześniej zapłaciło za nie Elektrimowi ok. 2 mld euro. Ale w związku z tym, że Elektrim nie przejął udziałów w wymaganym czasie, to kupił je Deutsche Telekom.

Niemiecka agencja dpa przypomina, że w zeszłym tygodniu wiedeński sąd arbitrażowy stwierdził poprawność nabycia 48 proc. udziałów Elektrimu w PTC i wezwał Deutsche Telekom do zapłacenia pierwszej raty w wysokości wartości księgowej - ok. 600 milionów euro. Deutsche Telekom poinformował, że płatność ta została już dokonana.

Deutsche Telekom informuje, że jest już właścicielem 97 proc. akcji PTC, która ze swymi 10 milionami klientów należy do największych operatorów telefonii komórkowej w Europie Wschodniej. Agencja dpa podkreśla, że Vivendi chce "wszelkimi środkami" zapobiec przejęciu PTC przez Deutsche Telekom. Oba przedsiębiorstwa spierają się od lat o większość udziałów w PTC.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019