Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Świętokrzyskie. Nowe połączenia Przewozów Regionalnych

Autor: PAP
Dodano: 24-11-2011 16:46

Nowe połączenia kolejowe uruchamiają dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego Przewozy Regionalne. Bez przesiadek pasażerowie pojadą na trasie Ostrowiec Świętokrzyski-Kraków i Skarżysko-Częstochowa.

W rozkładzie, który wchodzi w życie 11 grudnia, na terenie województwa świętokrzyskiego kursować będzie 79 pociągów Regio, z czego 54 zostaną uruchomione przez Świętokrzyski Zakład Przewozów Regionalnych.

Dyrektor zakładu Robert Zaborski powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej, że planowane są nowe połączenia z Ostrowca Świętokrzyskiego do Krakowa i ze Skarżyska-Kamiennej do Częstochowy, eliminujące uciążliwe przesiadki.

W nowym rozkładzie kursować będą dwa pociągi InterRegio przez Kielce - weekendowa "Łysica" z Chełma do Wrocławia i codzienny "Bolko" z Kielc do Wrocławia.

Najdłuższe trasy mają być obsługiwane przez nowoczesne pojazdy. Świętokrzyski urząd marszałkowski zakupił niedawno cztery pociągi "Elf", z których dwa już kursują, a dwa zostaną dostarczone w przyszłym tygodniu. Ze środków Funduszu Kolejowego zmodernizowano jednostkę ED72.

Wojciech Siporski z urzędu marszałkowskiego zapowiedział, że w latach 2013-2014 do regionu trafi sześć kolejnych nowoczesnych pociągów, w ramach realizowanego - wraz z trzema innymi województwami - projektu dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki temu w 2014 roku tabor świętokrzyskiego zakładu PR zostanie odnowiony.

Według Siporskiego ilość usług w nowym rozkładzie się nie zmniejszy, wręcz przeciwnie, a samorząd województwa zaplanował w budżecie 2012 rok więcej pieniędzy na dopłaty do usług kolejowych.

Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Skarżysku-Kamiennej Piotr Małek powiedział, że dzięki zmodernizowaniu w 2010 roku linii między Skarżyskiem i Ostrowcem, pociągi mogą się tam poruszać z prędkością 100 km na godzinę. Trwają prace między Bodzechowem a Ćmielowem, linia jest przystosowywana do 100 km na godzinę i - jeśli nic nie stanie na przeszkodzie - w kolejnym rozkładzie jazdy będzie można uruchomić pociągi do Sandomierza.

Po modernizacji linii PKP InterCity już w tym rozkładzie jazdy uruchomi połączenie przez Sandomierz. Będzie tędy kursował pociąg TLK z Warszawy do Przemyśla. Pociągi pasażerskie nie jeździły przez Sandomierz kilka lat.

Z nowym rozkładem zostanie uruchomimy system sms-owy dla podróżnych, informujący o opóźnieniach pociągu. W "Elfach" działać będą automaty do sprzedaży biletów.

Kolejarze zapewnili, że są przygotowani do wprowadzenia nowego rozkładu jazdy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020