Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Eksperci przewidują powrót hossy na rynku LPG

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
Dodano: 29-11-2011 10:41

Jak twierdzą producenci, importerzy i firmy handlujące gazem, w końcu po trendzie spadkowym utrzymującym się w 2009 – 2010 roku, rynek zacznie się odbijać – czytamy w raporcie "Sytuacja i perspektywy branży LPG w Polsce".

Według prognoz zużycie gazu płynnego w tym roku będzie na podobnym poziomie jak w 2010 roku, choć dane za pierwsze półrocze 2011 roku mogłyby na to nie wskazywać. Według Agencji Rynku Energii bowiem w pierwszym półroczu zużyto w Polsce 1042,7 tys. ton gazu płynnego ogółem, co oznacza spadek o ponad 3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Trend spadkowy potwierdzają też dane Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, gdzie po III kwartałach konsumpcja LPG była niższa o 6 proc. od zeszłorocznej.

W drugiej połowie roku firmy z branży i analitycy spodziewają się jednak wzrostów sprzedaży LPG, w szczególności autogazu. „Będzie tak za sprawą utrzymujących się wysokich cen benzyny, które od marca przekraczają psychologiczną granicę 5 zł za litr. W zastraszającym tempie drożeje olej napędowy, którego ceny od stycznia 2010 roku do sierpnia tego roku wzrosły aż o złotówkę. Wysokie ceny paliw tradycyjnych spowodują, że w ciągu najbliższych miesięcy wielu kierowców zdecyduje się na montaż instalacji LPG w autach” – czytamy w raporcie. Warsztaty już przeżywają oblężenie. W pierwszym kwartale sprzedaż instalacji LPG wzrosła o 15 proc. (w porównaniu do analogicznego okresu w ub. roku), a zapytań jest tyle, że warsztaty spodziewają się, że do końca grudnia zamontują o 50 proc. więcej takich instalacji.

Autorzy raportu przewidują, iż do grudnia po polskich drogach ma w sumie jeździć aż o 200 tys. aut na gaz więcej, niż obecnie. Tym samym liczba samochodów napędzanych autogazem przekroczy 2,5 mln sztuk. „To powinno podtrzymać konsumpcję autogazu na dobrym poziomie jeszcze w 2013 roku. Jeśli tendencja montażu aut na gaz utrzyma się w kolejnych miesiącach, to w 2013 roku powinniśmy powrócić do dobrych poziomów sprzedaży LPG dla aut – 1700-1750 tys. ton/rok” – czytamy.

Według ekspertów coraz bardziej opłaca się kupować także nowe auta z fabrycznie zamontowanymi instalacjami gazowymi. Wystarczy bowiem przejechać 15 – 20 tys. km, aby zwrócił się koszt zakupu samochodu z taką fabryczną instalacją. „Dodatkowo na każdym kolejnym przejechanym kilometrze po montażu instalacji można zaoszczędzić ok. 40 proc. w porównaniu do sum wcześniej wydawanych na benzynę (przy założeniu, że cena benzyny nadal będzie stanowić dwukrotność ceny gazu, a taka zależność utrzymywała się przez większość 2011 i 2010 roku)” – twierdzą w raporcie.

Różnica na rzecz gazu może być jeszcze bardziej korzystna, bowiem ceny LPG wykazują znacznie większą stabilność, niż benzyny czy oleju napędowego. W ciągu ostatnich dwóch lat koszt tankowania benzyny oraz ON rósł znacznie szybciej niż LPG. Podczas gdy od stycznia 2010 do końca sierpnia 2011 roku litr Pb95 zdrożał średnio o ok. 80 groszy, oleju napędowego o ok. 1 zł, ceny autogazu wzrosły jedynie o ok. 30 groszy.

Zdaniem autorów raportu planowana przez Komisję Europejską zmiana opodatkowania paliw nie powinna zasadniczo zmienić tych relacji. „Chociaż KE chce, aby od 2018 roku akcyza i opłata paliwowa na LPG wzrosła z obecnych 125 euro do 500 euro za tonę, jednak nawet wtedy autogaz będzie bardziej konkurencyjny cenowo od benzyny czy oleju napędowego. Wprowadzenie tak drastycznych podwyżek nie nastąpi zresztą tak szybko, gdyż państwa członkowskie mogą skorzystać z okresu przejściowego aż do 2023 roku. Polska, która ma największy rynek autogazu w Unii, z pewnością skorzysta z tej możliwości. Do końca tej dekady nie ma zatem większych zagrożeń obłożenia LPG podatkiem, który mógłby podważyć ekonomiczny sens montażu instalacji w aucie” – czytamy.

Raport "Sytuacja i perspektywy branży LPG w Polsce" powstał na zlecenie kancelarii Mamiński & Wspólnicy w oparciu o badanie firm z branży LPG oraz dane firm zajmujących się badaniem sektora LPG w tym: Agencji Rynku Energii, Światowej Organizacji Gazu Płynnego (WLPGA ), e-petrol.pl. Badanie przeprowadzono na grupie 60 najbardziej znaczących firm z branży głównie zajmujących się produkcją, importem, handlem hurtowym gazem płynnym.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021