Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Zgoda UOKiK na przejęcie przez PGNiG aktywów Vattenfall

Autor: PAP
Dodano: 29-11-2011 11:23

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo spółki Vattenfall Heat Poland - poinformował UOKiK. W wyniku transakcji PGNiG nabędzie 98,84 proc. akcji VHP.

Jak poinformował we wtorek Urząd, po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego prezes UOKiK uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

PGNiG złożył wniosek do UOKiK w sprawie przejęcia kontroli nad Vattenfall Heat Poland we wrześniu. W sierpniu spółka poinformowała, że kupi aktywa ciepłownicze szwedzkiego koncernu za 2,96 mld zł. Czytaj także: PGNiG kupi aktywa ciepłownicze Vattenfalla
P. Burzyński, DM BZ WBK: PGNiG zapłacił za dużo za Elektrociepłownie Warszawskie
PGNiG: nie przepłaciliśmy za Vattenfall Heat Poland

Vattenfall Heat Poland jest wytwórcą ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji. Spółka ma warszawskie elektrociepłownie Siekierki i Żerań oraz ciepłownie Kawęczyn i Wola. Do Vattenfalla należy też elektrociepłownia w podwarszawskim Pruszkowie i jej sieć dystrybucyjna ciepła.

Moc cieplna zainstalowana w źródłach wytwórczych Vattenfalla to ok. 4,8 GW, moc elektryczna to ok. 1 GW. Vattenfall zaspokaja ok. 75 proc. potrzeb cieplnych rynku warszawskiego, a jego głównym odbiorcą jest SPEC SA.

PGNiG to największa firma na polskim rynku gazowniczym - zajmuje się poszukiwaniem oraz wydobyciem gazu i ropy naftowej, magazynowaniem paliw gazowych, a także obrotem i dystrybucją. W 2005 r. spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie.

Zarząd PGNiG uzasadniał chęć zakupu Vattenfalla dywersyfikacją źródeł przychodów zgodnie ze zaktualizowaną strategią spółki, w której energetyka jest jednym z trzech kluczowych obszarów rozwoju.

Na zgodę UOKiK czeka transakcja sprzedaży należącego do Vattenfalla Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego, który za 4,6 mld zł kupić chce Tauron Polska Energia. Transakcja dotyczy 1 mln 249 tys. 693 akcji GZE, stanowiących 99,98 proc. kapitału zakładowego.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021