Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Kończy się budowa nowoczesnej elektrociepłowni w Opolu

Autor: PAP
Dodano: 27-12-2011 13:12

Od wtorku zaczynamy przedmuchiwanie kotła parą, czemu będzie towarzyszyć wzmożony hałas, który może być słyszalny wokół siedziby firmy - poinformowała PAP rzeczniczka Energetyki Cieplnej Opolszczyzny Iwona Nawrot-Szczepanik. Inwestycja o wartości ok. 82 mln zł ma być oddana do użytku w drugim kwartale 2012 r.

Dodała, że maksymalna moc cieplna elektrociepłowni wynosi 30 MWt, a elektryczna 10,9 MWe. Elektrociepłownia będzie zasilana węglem. Po jej uruchomieniu udział ciepła produkowanego w układzie wysokosprawnej kogeneracji wzrośnie w Opolu z 23 proc. do ok. 60 proc.

Produkcja w kogeneracji to równoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w trakcie tego samego procesu technologicznego. Promowanie kogeneracji należy do priorytetów polityki energetycznej Unii Europejskiej ze względu na wysoką skuteczność w ograniczaniu emisji spalania do atmosfery.

Rzeczniczka podała, że poza elektrociepłownią, kończy się budowa układu skojarzonego w Oleśnie (woj. opolskie), a w połowie przyszłego roku zostanie oddany do eksploatacji układ wysokosprawnej kogeneracji w Kutnie (woj. łódzkie). Zaawansowane są także przygotowania do budowy gazowych elektrociepłowni m.in. w Żaganiu, Żarach i Nowej Soli (woj. lubuskie), Kętach (woj. małopolskie) oraz w Malborku (woj. pomorskie). Wszystkie są zaplanowanych do realizacji w latach 2012-2016.

"Planujemy, że w 2017 r. moc elektryczna wszystkich pracujących w Grupie ECO układów kogeneracyjnych osiągnie 47,4 MWe, przy 135,7 MWt mocy cieplnej" - dodała rzeczniczka.

Na budowę elektrociepłowni w Opolu spółka pozyskała unijne dofinansowanie z Funduszu Spójności, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (ponad 23 mln zł), a także dotację ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (prawie 8,5 mln zł).

Energetyka Cieplna Opolszczyzny powstała w 1998 roku, wówczas była to firma o zasięgu regionalnym, obecnie w wyniku serii akwizycji na rynku ciepłowniczym, już jako Grupa ECO świadczy usługi na terenie dziewięciu województw. (PAP)

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020