Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Federalny Urząd Antymonopolowy Rosji ukarał Gazprom Nieft

Autor: PAP
Dodano: 27-12-2011 16:22

Federalny Urząd Antymonopolowy w Rosji nałożył na Gazprom Nieft karę ponad 979 mln rubli (ok. 31,4 mln dol.) za złamanie prawa antymonopolowego - podała we wtorek agencja ITAR-TASS.

Gazprom Nieft nadużywał pozycji dominującej głównie poprzez ustalanie wysokiej ceny oleju napędowego i paliwa lotniczego w okresie IV kwartału 2010 roku i początku 2011 roku.

Spółka w pisemnym oświadczeniu przyznała się do naruszenia praw o ochronie konkurencji. Dodatkowo wystosowała ustne i pisemne wyjaśnienia dotyczące wyeliminowania tych naruszeń i ich skutków. Te i inne okoliczności urząd wziął pod uwagę w procesie wyznaczania wysokości kary.

W poniedziałek urząd nałożył kary także na spółki Rosnieft w wysokości 1,75 mld rubli (ok. 56,1 mln dol.), oraz Bashnieft - 778 mln rubli (ok. 25 mln dol.).

Spółka Rosnieft dopuściła się "nadużywania pozycji dominującej przez stworzenie i utrzymanie wysokich cen oleju napędowego i paliwa lotniczego w okresie od 4 kwartału 2010 roku do stycznia 2011 roku" - podał urząd.

Z kolei Bashnieft obwinia się o wprowadzenie i utrzymywanie wysokich cen paliwa samochodowego na rynku hurtowym w okresie od kwietnia do września 2011 roku. W celu usunięcia naruszeń spółka obniżyła ceny benzyny o ponad 15 procent. Zrealizowano to w dwóch etapach - w październiku i listopadzie 2011 roku.

Kary zostały nałożone w ramach "trzeciej fali" działań antymonopolowych, skierowanych do zintegrowanych pionowo przedsiębiorstw działających na rynku ropy.

Federalny Urząd Antymonopolowy w Rosji poinformował również, że nadal trwa postępowanie administracyjne przeciwko spółkom Łukoil oraz TNK-BP Holding.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020