Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Biomasowy blok w EC Siekierki za trzy lata

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
Dodano: 11-01-2012 16:29

Jedną z pierwszych inwestycji realizowanych przez PGNiG w Vattenfall Heat Poland będzie konwersja spalającego dotychczas węgiel kotła K1 na instalację dedykowaną do spalania biomasy. Spółka chce także budować blok parowo gazowy w EC Żerań.

Wybór generalnego wykonawcy konwersji (chodzi o blok o mocy 105 MWe) nastąpi jeszcze w pierwszym półroczu. Planowane zakończenie inwestycji to druga polowa 2014 roku. Dzięki tym inwestycjom (W 2012 roku planowane jest ukończenie prac związanych z instalacją odsiarczania oraz, odazotowania spalin) spółka spełni rygorystyczne normy środowiskowe dyrektywy IED, która zacznie obowiązywać od 2016 r.

To nie koniec zmian w typach paliw dla PGNiG Termika, bo tak będzie się nazywał wkrótce VHP. W perspektywie średnioterminowej, najważniejszym zadaniem jest inwestycja w nowy blok gazowo parowy w EC Żerań, który w roku 2017 ma zastąpić funkcjonujący tam obecnie
wyeksploatowany układ kolektorowy.

Spółka analizuje obecnie również możliwość budowy kolejnych jednostek gazowych w innych warszawskich lokalizacjach. Nowe instalacje i nowoczesne jednostki produkcyjne pozwolą ograniczyć emisje i poprawić jakość powietrza dla mieszkańców Warszawy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020