Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Ustawa o OZE dotknie producentów papieru

Autor: Parkiet
Dodano: 17-01-2012 06:50

Projekt prawa dla odnawialnych źródeł energii, a w szczególności zmiana podejścia do dopłat, dotknie także producentów papieru - informuje "Parkiet".

Zapis projektu ustawy o OZE, który odbiera wsparcie już zamortyzowanym instalacjom, mającym powyżej 15 lat, dotkną w szczególny sposób producentów papieru. Obecnie, jak wyjaśnia dziennik, procesy wypalania ługu czarnego i spalanie kory w procesie produkcji celulozy były zaliczane do produkcji zielonej energii, co znacznie podwyższało rentowność produkcji celulozy.

"Parkiet" omawia przykład International Paper Kwidzyn, który z przychodów z zielonych certyfikatów zarabia nawet 150 mln zł. Jeśli ich nie będzie to rentowność firmy spadnie o ponad 60 proc. Firma ma w planach inwestycje w nową instalację do produkcji energii, ale ma ona powstać dopiero po 2015 roku.

Nowej ustawy obawia się także firma Modi ze Świecia, w której co prawda tylko cześć energii pochodzi ze starej liczącej ponad 15 lat instalacji, która przeszła modernizacje. Jednakże wciąż nie wiadomo jak ustawa potraktuje zmodernizowane instalacje.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020