Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Wierzchosławice zarabiają na prądzie z farmy solarnej

Autor: PAP
Dodano: 19-01-2012 15:17

Do 700 tys. zł przychodów ma przynieść w tym roku farma solarna zbudowana przez gminę Wierzchosławice (woj. małopolskie). Działająca od października zeszłego roku instalacja powstała dzięki środkom unijnym z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Jak poinformował PAP w czwartek prezes gminnej spółki Energia Wierzchosławice Marcin Wasa, w pierwszych, jesienno-zimowych miesiącach funkcjonowania, instalacja przyniosła już około 60 tys. zł przychodów. Energia wyprodukowana przez farmę jest sprzedawana do krajowej sieci energetycznej. Spółka zarabia też na sprzedaży tzw. zielonych certyfikatów za energię z odnawialnych źródeł energii.

Farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW służąca produkcji energii elektrycznej składa się z 4,5 tys. paneli słonecznych. Jej budowa kosztowała 8,6 mln zł.

Inwestycja powstała dzięki środkom unijnym z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Dotacja stanowiła połowę wartości projektu. Wymagany 50-proc. wkład własny spółka gminna uzyskała z pożyczki udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Prezes zapowiedział, że gminna spółka ma plany rozbudowy istniejącej farmy o 0,8 MW do mocy 1,8 MW oraz budowy drugiej, bliźniaczej instalacji. "My jesteśmy gotowi, czekamy tylko na możliwość finansowania tego przedsięwzięcia ze środków unijnych" - zapowiedział.

Spółka Energia Wierzchosławice przymierza się też do rozpoczęcia eksploatacji kolejnego źródła energii odnawialnej - geotermii. Ma już zapewnione środki na próbne odwierty na terenie gminy Wierzchosławice w poszukiwaniu wód geotermalnych. Powinny one ruszyć w maju tego roku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021