Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Do końca lutego wybór wykonawcy przebudowy części terminalu

Autor: PAP
Dodano: 21-01-2012 10:00

Do końca lutego br. powinien zostać wybrany wykonawca przebudowy starej części terminalu warszawskiego lotniska Chopina - poinformował PAP dyrektor portu Michał Marzec. Terminal ma być zamknięty tuż po Euro 2012 i na ok. 2,5 roku wyłączony z użytku.

Na początku stycznia br. władze lotniska ogłosiły przetarg na generalnego wykonawcę przebudowy obiektu, który został wybudowany na początku lat 90. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 23 stycznia. Koszt inwestycji to ok. 300 mln zł.

"Jednym z najtrudniejszych dla nas wyzwaniem w tym roku będzie zamknięcie i przebudowa starej części terminalu. To jest bardzo duże logistyczne wyzwanie ze zmianą organizacji obsługi pasażerów zarówno przylatujących do nas, jak i odlatujących z lotniska. A zależy nam na tym, żeby pasażerowie tych zmian nie odczuli" - powiedział Marzec.

Wyjaśnił, że na czas zamknięcia, do nowej części terminalu zostaną przeniesione m.in. stanowiska odpraw pasażerskich, biura podróży i biura linii lotniczych. Przeorganizowany zostanie również dojazd do terminala.

"Obecnie mamy na lotnisku dwa współpracujące ze sobą systemy bagażowe - w starej i w nowej części terminalu. W momencie zamknięcia starej części znajdująca się tam bagażownia przestanie działać, podobnie jak stanowiska kontroli bezpieczeństwa i odpraw. Firmy i osoby, które mają bezpośredni kontakt z pasażerami, zostaną przeniesione do nowej części terminalu, gdzie przygotowaliśmy odpowiednią przestrzeń" - powiedział dyrektor portu.

Dodał, że z analiz lotniska wynika, iż liczba znajdujących się obecnie w nowej części terminalu stanowisk kontroli powinna wystarczyć podróżnym, nawet w czasie zwiększonego ruchu, np. wakacyjnego czy świątecznego.

"Jeśli wszystko zostanie zrealizowane zgodnie z naszymi planami, to pasażerowie będą mogli korzystać ze zmodernizowanego terminala pod koniec 2014 r. W tej chwili zbieramy oferty, jest zainteresowanie. Myślę, że do końca lutego powinniśmy już wiedzieć, kto będzie wykonawcą" - powiedział.

Według przygotowanego projektu, stara część zostanie zmodernizowana i całkowicie zintegrowana z nową częścią. Po przebudowie cały terminal będzie stanowił jedną bryłę, jednolitą pod względem architektonicznym, technicznym i funkcjonalnym. W nowym obiekcie stanowiska odprawy biletowo-bagażowej mają znaleźć się na wyspach pośrodku hali pasażerskiej. Przebudowana ma zostać antresola z biurami służb lotniskowych, przewoźników i biur podróży.

"Przy jednoznacznych prognozach wzrostu ruchu pasażerskiego, to jest ostatni moment na przebudowę tego obiektu. Nie da się tego zrobić bez wyłączenia go z eksploatacji i to na dłuższy czas" - podkreślił Marzec.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy oraz cargo. W 2011 r. port obsłużył ponad 9,3 miliona pasażerów i odprawił ponad 43,6 tys. ton cargo.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020