Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Ciepło z ziemi ogrzeje szkołę w Nowym Mieście Lubawskim

Autor: wnp.pl (PK)
Dodano: 25-01-2012 07:29

Władze gminy Nowe Miasto Lubawskie postanowiły zmodernizować system ciepłowniczy w jednej ze szkół w Bratianie. Od przyszłego sezonu placówka ogrzewana będzie dzięki energii geotermalnej.

Przeprowadzono już specjalistyczne badania, które potwierdziły, że szkołę można ogrzać ciepłem z ziemi. Z tego typu ogrzewania korzystają także właściciele okolicznych domów. Instalacje wykorzystujące energię geotermalną funkcjonują także w Szkole Podstawowej w Łąkorzu (gm. Biskupiec Pomorski), Ośrodku Zdrowia w Niechłoninie i Ośrodku Rehabilitacji w Lidzbarku Welskim, budynkach Leśnego Arboretum w Kudypach, dawnej szkole w Brąswałdzie, a także w kościele parafii Św. Moniki w Ostródzie.

Jak tłumaczy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, wkrótce w Bratianie zostanie wywierconych blisko 70 otworów głębokich na 100 metrów. W otwory te zostanie wpuszczona instalacja do ogrzewania solanki, a ta z kolei ogrzeje wodę w szkolnych grzejnikach.

- Inwestycja ma być gotowa do października tak, aby zdążyć przed nowym sezonem grzewczym – zapowiada Tomasz Waruszewski, wójt gminy Nowe Miasto Lubawskie.

Całkowity koszt przedsięwzięcia to 1,8 mln zł, z czego 1,5 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020