Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Backlog Budimeksu to ponad 8 mld zł

Autor: PAP
Dodano: 27-01-2012 11:12

Obecny portfel zamówień Budimeksu ma wartość ponad 8 mld zł w tym około 1,2 mld zł to portfel PNI. Budowlanej grupie może być w bieżącym roku ciężko zwiększyć sprzedaż, gdyż na rynku jest coraz mniej nowych kontraktów. Brak nowych zleceń może spowodować, że w 2013 r. i 2014 r. sytuacja branży budowlanej może być bardzo ciężka - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Budimeksu Dariusz Blocher.

"Obecny portfel zamówień grupy ma wartość ponad 8 mld zł w tym około 1,2 mld zł to portfel PNI. Uśredniając, z reguły nasz portfel wystarcza na 22 miesiące pracy" - powiedział PAP Blocher.

"W portfelu nieznacznie wzrósł udział budownictwa kubaturowego w porównaniu do stanu sprzed roku. Nadal jest w nim sporo starszych kontraktów drogowych, które będą realizowane w tym roku. W minionym podpisaliśmy znacznie mniej kontraktów drogowych niż w 2010 r., ale należy powiedzieć, że cały rynek drogowy skurczył się o ponad połowę" - dodał.

W ocenie prezesa ze względu na małą liczbę nowych kontraktów budowlanej grupie może być ciężko zwiększyć przychody w 2012 r. oraz poprawić rentowność w którymkolwiek segmencie działalności, poza deweloperką.

"Nawet dodając 500-600 mln zł przychodów z PNI spodziewam się, że w tym roku będzie nam bardzo trudno pokazać dotychczasową dynamikę sprzedaży, szczególnie po bardzo dobrej sprzedaży w minionym roku. Poziom sprzedaży nie musi być niższy, ale jego zwiększenie to wyjątkowo trudne zadanie, gdyż na rynku nie widać nowych kontraktów" - powiedział.

"Nie spodziewam się, żebyśmy w tym roku poprawili rentowności w którymkolwiek segmencie działalności poza deweloperką ze względu na dużą presję na koszty, chociażby materiałów. Wszystkie stare kontrakty, które były podpisane w dobrym dla budownictwa czasach się skończyły, albo niebawem się skończą. Poza tym jest ogromna presja na zdobywanie kontraktów i konkurencja oferuje poniżej budżetów" - dodał.

Blocher spodziewa się spadku liczby kontraktów drogowych, kolejowych i niewielkiego spadku w budownictwie kubaturowym.

"Według naszej wiedzy GDDKiA ma w tym roku ogłosić przetargi drogowe za 2,8 mld zł. Do tego ma dojść trochę innych tematów infrastrukturalnych, co łącznie może dać 5 mld zł. Dla porównania w 2009 r. było to 50 mld zł , w 2010 r. 41 mld zł, a w 2011r. 18 mld zł. Skala spadku zamówień jest więc dramatyczna" - powiedział.

"W tym roku wartość przetargów kolejowych ma wynieść około 5 mld zł. W budownictwie kubaturowym spodziewam się około 10 proc. spadku zamówień" - dodał.

Blocher poinformował, że na zyski grupy Budimeksu w tym roku nie wpłynie przejęta w IV kw. 2011 r. spółka PNI.

"Przez pierwszy rok wyniki tej spółki będą wpływały jedynie na bilans - przez goodwill. Będziemy konsolidowali jedynie przychody. Jeśli będą kontrakty kolejowe, to szybko postawimy tę spółkę na nogi. Jeśli nie, to nie obejdzie się bez zwolnień, a w takiej sytuacji spółka zanotuje duże straty, bo gdy w przeciągu 5 lat zechcę kogoś zwolnić z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, to muszę zwalnianej osobie zapłacić równowartość 30 pensji" - powiedział.

Jego zdaniem z powodu braku nowych zleceń Budimex nie zwiększy sprzedaży w 2013 r., a lata 2013-14 mogą być trudne dla branży.

"Nie widzę szans, aby w 2013 r. zwiększyć sprzedaż w stosunku do tej z 2010, czy 2011 r., nawet jeśli wygramy jakiś przetarg energetyczny. Mogłoby się to zmienić jedynie w sytuacji, gdyby pojawił się gwałtowny wysyp kontraktów, ale na razie nic tego nie zapowiada" - powiedział.

"Jeśli chodzi o akwizycję kontraktów sytuacja wygląda bardzo źle, co oznacza, że w 2013 i 2014 r. branżę najprawdopodobniej dotknie głęboki kryzys. Nowe kontrakty w tym roku może wygenerować energetyka" - dodał.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022