Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Pierwszy lot Boeinga na biopaliwo

Autor: wnp.pl (PS)
Dodano: 17-04-2012 17:50

Pomyślnie zakończył się pierwszy w historii lot samolotu napędzanego biopaliwem nad Oceanem Spokojnym.

Dokonał tego Boeing modelu 787 „Dreamliner”, na trasie pomiędzy centrum dostaw tego koncernu w Everett (stan Waszyngton, USA) a lotniskiem Haneda w Tokio. Był to pierwszy płatowiec tego typu spośród blisko 55 sztuk, jakie zamówiła japońska linia - All Nippon Airways.

Biopaliwo wykorzystane w napędzie Dreamliner’a powstało głównie ze zużytego oleju roślinnego. Podczas lotu wyemitował on do atmosfery o około 30 proc. mniej spalin, niż samolot o podobnych parametrach napędzany klasyczny paliwem lotniczym, informuje producent.

Zaznacza on zarazem, że mniejsza emisja spalin w 1/3 to wynik zastosowania samego biopaliwa, a w 2/3 – to efekt innowacji technologicznych i nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w modelu 787 Dreamliner.

Zbudowany jest on głównie z materiałów kompozytowych. Jest pierwszym samolotem średniego rozmiaru mogącym latać na trasach dalekiego zasięgu, co umożliwia liniom lotniczym otwieranie nowych bezpośrednich połączeń dla swoich pasażerów.

Należy przypomnieć, że PLL LOT czeka na, opóźnioną, dostawę 8 sztuk Dreamlinera. Pierwszy z nich trafi w listopadzie br., kolejne pięć do końca 2012 r., a reszta – do 2015 r. Nie będą jednak napędzane biopaliwem.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020