Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

ZAK i PGNiG w sprawie wspólnej elektrociepłowni

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
Dodano: 16-05-2012 16:32

Trwają zaawansowane rozmowy pomiędzy zakładami chemicznymi ZAK w Kędzierzynie, a PGNiG w sprawie budowy nowej elektrociepłowni. - Takie rozmowy mają miejsce - potwierdził nam Marcin Lewenstein, dyrektor Biura Planowania Strategicznego PGNiG.

O tym, że PGNiG może wejść do ZAK, informowaliśmy już ponad miesiąc temu. Jednak wówczas nie chciano nam potwierdzić oficjalnie tej informacji. Teraz rozmowy się już kończą. Co więcej ZAK ma zarezerwowane pieniądze (3 mln zł) na przygotowanie studium wykonalności inwestycji.

Według aktualnych założeń blok gazowy w ZAK-u ma mieć moc zainstalowaną na poziomie 170 do 200 MW. Jak dowiedzieliśmy się, ta różnica bierze się z możliwości zainstalowania różnych turbinami.

Współpraca w ZAK-u jest korzystna dla obu stron. ZAK potrzebuje nowej elektrociepłowni. Obecna węglowa jest już przestarzała. Po 2016 roku nie będzie już mogła pracować. Dla PGNiG blok w chemicznej spółce to okazja na podpisanie wieloletniej umowy na dostawy gazu. Biorąc pod uwagę, że w związku z liberalizacją rynku gazu udziały PGNiG mogą maleć, wspólne przedsięwzięcie z ZAK-iem ma sens.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020