Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

ENVE: Uniejów może być wzorem dla Europy

Autor: PAP
Dodano: 11-06-2012 18:56

Inwestycje realizowane w Uniejowie mogą być wzorem dla całej Europy - ocenili przedstawiciele Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii Komitetu Regionów UE. Dokonania Uniejowa w zakresie wykorzystania wód geotermalnych poznali oni na wyjazdowym posiedzeniu.

"Uniejów jest perełką woj. łódzkiego i całej Polski, bo to jedyne geotermalne uzdrowisko w naszym kraju. Pokazujemy dzisiaj naszym gościom, jak energię wód geotermalnych można w ekologiczny sposób wykorzystywać do ogrzewania budynków publicznych, a także do funkcjonowania obiektów infrastruktury sportowej" - powiedział marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień, który był inicjatorem zorganizowania w Uniejowie (Łódzkie) wyjazdowego posiedzenia Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) Komitetu Regionów UE.

Członkowie komisji zapoznali się w poniedziałek m.in. z działalnością eksploatującej gorące źródła uniejowskiej Geotermii, oglądali ciepłownię wykorzystującą wody termalne i biomasę, zwiedzali kompleks basenów geotermalnych, a także Zagrodę Młynarską, w której zjedli obiad przygotowany z regionalnych, ekologicznych produktów.

"To, co tutaj widzieliśmy jest doskonałym przykładem, którym warto dzielić się z innymi, pokazywać go reszcie Europy" - powiedział na briefingu prasowym sprawozdawca ENVE ds. monitorowania gazów cieplarnianych Neil Swannick z Wielkiej Brytanii.

Zdaniem burmistrza Uniejowa Józefa Kaczmarka miasto nie mogłoby zrealizować żadnej z inwestycji wykorzystujących wody geotermalne, gdyby nie wsparcie z urzędu marszałkowskiego, dzięki któremu można było zaangażować w Uniejowie pieniądze z UE.

"Jesteśmy jedną z najbiedniejszych gmin w regionie łódzkich i nasz budżet nie pozwala na realizację takich inwestycji. Tylko dzięki pomocy pana marszałka i urzędu marszałkowskiego możemy realizować plany, które zmieniają Uniejów" - wyjaśnił Kaczmarek.

Sprawozdawca ENVE ds. infrastruktury energetycznej Michel Lebrun z Belgii nie ukrywał, że współpraca władz samorządowych różnego szczebla przy realizacji uniejowskich inwestycji zrobiła na nim ogromne wrażenie.

"Burmistrz i marszałek są osobami, z których inne samorządy w innych krajach Europy mogą czerpać przykład. Widzimy tu, jak przy pomocy województwa miasto zrealizowało bardzo ważny dla siebie projekt. Można powiedzieć, że jest to wzorcowe rozwiązanie na maksymalne wykorzystanie źródeł geotermalnych, jak również biomasy. To model, który można wykorzystać gdzie indziej" - powiedział Lebrun. Dodał, że Uniejów jest przykładem inwestycji "lokalnej, regionalnej i europejskiej".

Mający niewiele ponad 3 tys. mieszkańców Uniejów stał się polskim liderem w dziedzinie wykorzystywania alternatywnych źródeł energii. Dzięki innowacyjnym technologiom zaproponowanym przez specjalistów z Politechniki Łódzkiej siedem lat temu wdrożono w Uniejowie m.in. system, w którym do wytwarzania ciepła stosowane są dwa całkowicie ekologiczne źródła: woda geotermalna i biomasa.

Eksploatowane źródła gorącej wody pozwalają ogrzewać mieszkania i lokale użyteczności publicznej nawet przy niewielkim mrozie. Gdy temperatura powietrza spada poniżej minus 10 stopni Celsjusza, woda jest dodatkowo podgrzewana. Służy do tego kocioł na biomasę, czyli słomę, zrębki drzewne i wierzbę energetyczną. Biomasa i wody termalne będą zasilały również elektrownię, która za kilkanaście miesięcy ma zaopatrywać Uniejów w prąd. Jest już gotowy projekt elektrowni, wkrótce będzie ogłoszony przetarg na jej realizację. Po zakończeniu inwestycji ciepło geotermalne będzie nie tylko ogrzewało, ale też oświetlało miasto i zasilało urządzenia energetyczne.

Komisja ENVE działa w ramach Komitetu Regionów, którego zadaniem jest konsultowanie aktów prawnych UE z perspektywy lokalnej i regionalnej. Komisja zajmuje się m.in. zagadnieniami związanymi ze zmianami klimatycznymi, energią odnawialną, ochroną środowiska. Duży nacisk kładzie na efektywność energetyczną i oszczędzanie energii.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020