Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Co dalej z decyzją ws. darmowych emisji CO2 dla energetyki?

Autor: Rzeczpospolita
Dodano: 15-06-2012 06:46

Komisja Europejska ma jeszcze miesiąc na wydanie decyzji w sprawie przyznania Polsce darmowych uprawnień do emisji CO2 na lata 2013-2020. Jak pisze "Rzeczpospolita" całą sprawę opóźnia debata nad unijną polityką klimatyczną.

Dziennik przypomina, że Polska stara się o 405,5 mln darmowych emisji dla energetyki, wartych obecnie ok. 3 mld euro. KE obiecywała, iż decyzji w tej sprawie można się spodziewać przed letnią przerwą wakacyjną.

Cytowany przez dziennik Sławomir Krystek, dyrektor Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska mówi, że nie ma na razie informacji o tym, by polskie firmy miały nie dotrać derogacji iiwiele wskazuje na to, iż decyzję KE podejmie pod koniec czerwca.

Jednak według „Rz” wydanie decyzji może się opóźnić, gdyż wniosek derogacyjny rozpatrywany jest jako pomoc publiczna i potrzebuje zgody co najmniej dwóch dyrekcji KE.

Do tego dochodzi jeszcze tocząca się batalia o mapę drogową polityki klimatycznej do 2050 roku, którą nasz kraj zawetował i "Rzeczpospolia" wskazuje, że KE może wykorzystać derogacje dla Polski w rozgrywce politycznej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021