Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Turcja rozmieszcza broń przeciwlotniczą wzdłuż granicy z Syrią

Autor: PAP
Dodano: 28-06-2012 10:23

Turecka armia rozmieszcza broń przeciwlotniczą wzdłuż granicy z Syrią kilka dni po tym jak syryjskie siły zestrzeliły turecki myśliwiec - poinformowała w czwartek turecka telewizja państwowa TRT.

Ankara ostrzegła Damaszek, że nie będzie tolerować naruszania granicy przez syryjskie siły.

Prywatna agencja informacyjna Dogan pokazała zdjęcia zmierzającego w kierunku syryjskiej granicy wojskowego konwoju z kilkoma wyrzutniami rakiet.

Jak pisze agencja Reutera, konwój 30 pojazdów wojskowych, w tym ciężarówki wiozące wyrzutnie rakiet, wyjechał z miasta Iskenderun w południowej Turcji w kierunku granicy z Syrią.

Według agencji Anatolia, również wojskowe pojazdy opancerzone przetransportowano do Sanliurfy na granicy z Syrią; zostały one rozmieszczone wzdłuż tej granicy.

W niedzielę turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu przyznał, że myśliwiec F-4 Phantom na chwilę naruszył przestrzeń powietrzną Syrii, co już w sobotę sugerował prezydent Turcji Abdullah Gul.

Syryjskie dowództwo wojskowe potwierdziło w nocy z piątku na sobotę zestrzelenie tureckiego samolotu wojskowego. Strona syryjska twierdzi jednak, że znajdował się on w przestrzeni powietrznej Syrii, nad jej wodami terytorialnymi.

W związku z incydentem Ankara poprosiła o pilne posiedzenie ambasadorów Sojuszu Północnoatlantyckiego, którego Turcja jest członkiem. Po posiedzeniu NATO ostro potępiło zestrzelenie przez Syrię tureckiego myśliwca; po konsultacjach uznało, że na razie będzie bacznie śledzić rozwój wydarzeń na granicy syryjsko-tureckiej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020