Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Spotkanie przeciwników podatku od emisji CO2 przez samoloty

Autor: PAP
Dodano: 02-08-2012 08:35

USA i 16 innych krajów potwierdziło swój sprzeciw wobec jednostronnie wprowadzonego przez Unię Europejską podatku, nałożonego na zagraniczne linie lotnicze od emisji dwutlenku węgla przez ich samoloty.

W Waszyngtonie zakończyła się w środę dwudniowa konferencja tych państw, wśród których są m.in. takie państwa jak Chiny, Japonia, Indie, Rosja, Brazylia, Meksyk i RPA.

"W wielkim skrócie, konferencja potwierdziła, co nie jest zaskoczeniem, solidną i silną opozycję wobec podatku ETS (Emission Trading Scheme) zastosowanego wobec zagranicznych przewoźników" - powiedział po spotkaniu przedstawiciel administracji USA zastrzegając swą anonimowość.

Organizacja reprezentująca interesy amerykańskich linii lotniczych, Airlines for America, oświadczyła, że nie może się zgodzić na podatek nałożony na emisję gazów w czasie całego lotu, nawet gdy tylko jego część odbywa się nad terytorium państw Unii Europejskiej.

Przedstawiciel administracji USA powiedział, że kraje, które uczestniczyły w spotkaniu popierają ograniczenie emisji przez samoloty dwutlenku węgla, gazu powodującego ocieplanie się klimatu.

Kraje te - jak wyjaśnił - zamierzają jednak działać poprzez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego (ICAO) na rzecz opracowania innych, całościowych rozwiązań w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020