Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Modernizacja linii kolejowej Olsztyn-Szymany za 91,5 mln zł

Autor: PAP
Dodano: 09-08-2012 16:40

91,5 mln zł kosztować będzie modernizacja linii kolejowej z Olsztyna do lotniska regionalnego w Szymanach (warmińsko-mazurskie). Prace zakończone zostaną w marcu 2013 roku - podała w czwartek spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

Rzecznik Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK Maciej Dutkiewicz przekazał PAP, że prace remontowe linii kolejowej Olsztyn-Szymany są na półmetku.

Przez rok na trasie liczącej ponad 50 km wykonano ponad połowę zaplanowanych prac, po ich zakończeniu czas przejazdu koleją z Olsztyna do Szyman wyniesie około 45 minut.

Wykonawca prac, włoska firma Salcef Costruzioni Edili E Ferroviarie, wymienia 1 km torów dziennie. Od maja trwają prace związane z wymianą torów między Marcinkowem i Olsztynem. Zakończono montaż torów między Marcinkowem a Pasymiem, wkrótce ruszają prace między Pasymiem a Szczytnem. Wymieniane są również rozjazdy i tory na stacjach oraz przepusty.

Wykonawca ma przed sobą jeszcze prace związane z budową siedmiu nowych peronów oraz sygnalizacji na 12 przejazdach kolejowych. Zaplanowano również modernizację urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacji Pasym, a także roboty związane z ułożeniem kabli technicznych na całym odcinku z Olsztyna do Szyman.

Dzięki modernizacji prędkość pociągów na odcinku między Olsztynem a Szczytnem ma się zwiększyć z 70 km na godzinę do 100 km na godzinę, a na odcinku ze Szczytna do Szyman do 110 km na godzinę.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020