Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Balticon przejmuje od portów zachodnich remonty kontenerów chłodniczych

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
Dodano: 16-08-2012 13:50

W pierwszym półroczu spółka Balticon uzyskała ponad 29,4 mln zł przychodów, o 51 proc. większe niż przed rokiem.

Jej EBITDA wyniosła 2,2 mln zł, co oznacza wzrost o 221 proc., a zysk netto 354 tys. zł, wobec straty 78 tys. zł w tym samym okresie 2011 r.

Spółka, według informacji własnych, ma 65 proc. udział w rynku transportu kontenerów chłodniczych w regionie Bałtyku oraz 42 proc. w rynku depot (przeładunek, serwis oraz składowanie) i handlu kontenerami.

- Tak dobre wyniki w pierwszym półroczu są efektem wdrażania kolejnych etapów planu inwestycyjnego, na którego realizację pozyskaliśmy środki z emisji akcji – powiedział Tomasz Szmid, prezes zarządu Balticon.

Za największe osiągnięcie uważa on podpisanie w maju umowy na dzierżawę placu w sąsiedztwie terminala morskiego DCT w Gdańsku. Na tym terenie spółka zakończyła już wstępne prace projektu budowy pierwszego w Polsce dużego serwisu kontenerów chłodniczych.

- Co istotne, serwisowaniem specjalistycznych platform chłodniczych w naszym warsztacie są zainteresowani kluczowi światowi armatorzy, w tym Maersk Line – dodał prezes. - W obliczu wysokiej dynamiki przeładunków w polskich portach i dużych szans pojawiających się przed rodzimym rynkiem, widzimy dobre perspektywy dla dalszego rozwoju spółki i poszerzania jej działalności.

Przypomina on, że w ub.roku największe porty kontenerowe w Polsce, w Gdańsku i Gdyni, zwiększyły przeładunki o 35-40 proc. Według prognoz, przeładunki w DCT na koniec 2012 roku mają osiągnąć 900 tys. TEU, o 250 tys. więcej w ub.roku, a w ciągu trzech lat wzrosnąć do 1,5 mln TEU.

Ze względu na ten potencjał, Balticon zawarł 30-letnią umowę dzierżawy nieruchomości na terenie Morskiego Portu w Gdańsku. Na placu o powierzchni 5 ha, oddalonego od DCT jedynie o 3,5 km, spółka zamierza rozbudować swój gdański depot oraz stworzyć pierwszy w Polsce duży serwis remontowy kontenerów chłodniczych, który będzie mógł przejąć „istotny wolumen” napraw, jakie realizowane są obecnie w podobnych miejscach portach w Bremerhaven, Hamburgu i Goeteborgu.

Balticon szacuje, że po uruchomieniu wszystkich planowanych usług samego serwisu, co ma nastąpić w ciągu 3 lat, przychody spółki mogą wzrosnąć o około 21 mln zł rocznie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020